Eliminacja efektu rwania ekranu dla kart Nvidia

Zapewne każdy się spotkał z efektem rwania „tearing” ekranu podczas oglądania filmów, zwłaszcza przy szybszych ujęciach. Efekt spowodowanych jest brak synchronizacji pomiędzy częstotliwością odświeżania naszego ekrany, a częstotliwością wysyłanego obrazu przez na ogół jedna ramka jest przesunięta względem drugiej co razem tworzy taki właśnie artefakt.

Na szczęście efekt ten może wyeliminować, a już najwięcej szczęścia maja posiadacze kart Nvidia (dla kart AMD nie zawsze to działa), którzy powinni dokonać kilku małych przełączeń:

1) Compiz

Jeśli używamy Compiza to otwieramy jego zaawansowane ustawienia (ccsm), sekcja Ogólne, opcja OpenGL i zaznaczamy „Synchronizuj z VBlank”.

2) Ustawienia Nvidii

Otwieramy panel sterowania Nvidii (NVIDIA X Server Settings), przechodzimy do OpenGL Settings i zaznaczamy „Sync to VBlank

3) Autostart

Otwieramy „Programy startowe” i upewniamy się, że mamy taki wpis jak poniższy, jeśli nie to należy go wpisać.

Następnie przeładowujemy Gnome’a lub restartujemy komputer.

Ps. Dla komputerów kilkoma ekranami w ustawieniach Compiza należy zaznaczyć opcję sync to vblank dla każdego ekranu (0, 1 itd.)

2 komentarze

    • Anonimowy, 23 kwietnia 2012, 11:53

    Odpowiedz

    Ubuntu 11.10 unity 2d, 3d i gnome na nvidia 8800gt (monitor + tv) te rozwiazanie nie dziala 🙁

  1. Odpowiedz

    Nalezaloby sprawdzic czy zainstalowane sa sterowniki wlasnosciowe, do ogladania filmow nalezy korzystac z wsparcia sprzetowego (vdpau), mozna tez potestowac innych srodowiska jak lxde, ale to wszystko zalezy od objawow. Polecam strony http://askubuntu.com/ i http://ubuntuforums.org/, tam jest praktycznie wszystko, powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.