Instalacja Ubuntu 12.10 z mini CD

Począwszy od wersji Ubuntu 12.10 wycofany został z użytku tzw. alternate cd, który pozwalał na zaawansowaną instalację m.in na włączenie szyfrowania, użycie logicznych wolumenów itp.

Powód usunięcia jest jeden, Ubuntu na tyle rozrosło się, że przestało mieścić się na pojedynczej płycie CD. W zamian Canonical rozszerzyło funkcjonalność swojego instalatora graficznego, ale…. no właśnie. Nie wszystko da się zrobić w grafice.

Na szczęście istnieje jeszcze instalator w wersji mini.iso (~30MB), który jest identyczny z instalatorem z alternate cd, jedyna różnica to taka, iż pakiety muszą zostać ściągnięte z internetu.

Obraz mini.iso wypalamy na płycie/usb i bootujemy jak przy zwykłej instalacji. Wybieramy opcję Install

Wybieramy język i układ klawiatury

Nazwę hosta

Lokalizację servera, z którego chcemy pobierać pakiety

 

Wybieramy nazwę użytkownika

Szyfrowanie katalogu domowego (tego domyślnego)

Partycjonowanie dysku – tu możemy włączyć LVM, LUKS

Trwa pobierania podstawowych pakietów

Następnie możemy wybrać pakiety do instalacji, dla zwykłego desktopa wybieramy jedynie „Ubuntu Desktop”

Dalej są już standardowe pytania instalatora i instalator pobiera dodatkowe pakiety.

1 komentarz

    • Anonimowy, 18 listopada 2012, 11:08

    Odpowiedz

    Nie jest to takie proste. Wszystko idzie dobrze do momentu kiedy podstawowy system jest już zainstalowany i otwiera się okno z propozycją wybrania dodatkowego oprogramowania. Wybieram Ubuntu-desktop, pakiety są pobierane i instalowane, a po chwili otwiera się okno (coś z aptitude) i wyświetla mi pakiety zainstalowane, do zainstalowania itp. Nie wiadomo o co chodzi, więc naciskam q aby to zamknąć. Wyświetla się wtedy komunikat, że jeden z etapów się nie powiódł – instalowanie dodatkowego oprogramowania. Instaluję GRUB i wykonuję końcowe czynności. Po restarcie w menu GRUB wybieram nowy system, ale nie dochodzi nawet do etapu logowania. Ogólnie kicha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.