Instalacja Ubuntu na tablecie Asus Transformer TF101 cz. 1

Asus Transformer jest jednym z ciekawszych tabletów z Androidem naszym rynku, nie tylko ze względu na możliwość podłączenia klawiatury, ale również dobrego stosunku jakości do ceny no i oczywiście możliwości instalacji linuxa 🙂

Sprawdź jak ma się to w praktyce…


Uwaga: wszelkie przykłady, operacje mogą być destrukcyjne dla danych na twoim tablecie jak i dla samego tabletu tak więc wszelkie próby robicie na własną rękę.

Niniejsza instrukcja oparta jest o materiały ze strony XDA i przeznaczona jest dla tabletów o numerze seryjnym rozpoczynającym się od B60 lub niższym (sbkv1). Tablety B70 i wyższe wymagają innego podejścia.

1) Zaczynamy od ściągnięcia i rozpakowania pakietu OLiFE http://lilstevie.geek.nz/ports/OLiFE.tar.gz

2) Po rozpakowaniu tworzymy katalog backups (mkdir backups), zawartość powinna wyglądać następująco

backup   bins  CHANGES  images   OLiFE.sh  scripts  tmp
backups  boot  configs  kernels  README    stage

3) Ściągamy obraz Ubuntu 11.10, rozpakowujemy i umieszczamy w podkatalogu images

4) Tworzymy backup istniejącej instalacji androida

– uruchamiamy program OLiFE: ./OLiFe.sh
– wybieramy opcję backup
– Full backup
– mamy możliwość backupu danych użytkownika
– Następnie zostaniemy poproszenie o przełączenie tabletu w tryb APX co wymaga wyłaczenia tableta, włączenia i jak tylko pojawia się logo Asusa należy wcisnąć jednocześnie przycik power oraz górny klawisz głośności. Ekran powinien zniknąć i zamienić się na czarny.
– podłączamy tablet to usb komputer i naciskamy dowolny klawisz co powinno uruchomić proces backupowania
– pliki powinny zostać stworzone w katalogu backups

5) Instalacja

aby używać jednocześnie ubuntu i androida (dual boot) należy skopiować plik backups/boot.img oraz backups/system.img do katalogu images

– domyślna wielkość partycji Ubuntu to 6GB, moża zmienić w dualboot.cfg

– otwieramy ./OLiFE.sh i wybieramy opcję flash device

– dualboot

– Android (Android będzie bootwał się domyślnie jako pierwszy)

– przełączamy tablet w tryb APX

6) Instalacja Ubuntu – zakładając, że wszystko udało się przystępujemy do instalacji Ubuntu. W momencie włączenia ponownie laptopa domyślnie włączy się Android, tak jak wybraliśmy.

A przejść do boot loadera należy: włączyć tablet wciskająć power + dolny przycisk głośności i kiedy pojawi się komunikat aby wcisnąć górny przycisk głośności należy to zrobić (puszczając wcześniejsze)

– powinien uruchomić się zwyczajny instaltor Ubuntu

– w trakcie instalacji będzie potrzebna klawiatura, jeśli nie mamy sprzętowej to należy jeszcze raz uruchomić OLiFE.sh i wybrać opcję Onscreen keyboard

po szczęśliwej instalacji należy raz jeszcze skorzystać OLiFE i wybrać opcję Inject firmware – Bluetooth Firmware (default) – wybrać opcję 1

7) Po uruchomieniu Ubuntu polecam włączenie klawiatury ekranowej (ustawienia systemu – uniwersalny dostęp), podłączeni sie do wifi, wykoanie aktualizacji systemu

sudo apt-get install openssh-server (to nam pozwoli na dostęp z komputera, co przyspieszy aktualizację)
ssh nazwauzytkownika@nazwakomputera
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade 

Dalsze tuningowanie w nasŧepnej części…

  • KonradK, 26 października 2012, 23:02

  Odpowiedz

  Jak wrażenie z używania? Czy testowałeś 12.10 – bez unity 2D? Kiedy część 2? Da się na tym pracować? Czy chodzi płynnie?

  Ostatnio skradziono mi ASUSA 1215n i zastanawiam się nad nowym mobilnym urządzeniem. Dotykowy tablet z androidem na pewno byłby fajny, ale gdyby udało się na tym odpalić ubuntu + edytor sublime, byłoby świetnie.

 1. Odpowiedz

  Wrazenia szczerze mowiac srednie, Ubuntu z Unity raczej nie nadaje sie na tablet (a przynajmniej moj model) gdyz wszystko dziala zbyt wolno, lepszym rozwiazaniem jest lubuntu lub xubuntu, ktore chodza calkiem plynnie.

  Dodatkowo Unity raczej nie bedzie dzialac pod ARM gdyz nowe emulacja nie wspiera armu.

  Caly widz polega na instalacji odpowiedniego kernela i zainstalowaniu specjalnych sterownikow nvidia tegra dla armu co moze przysporzyc troche problemow.

  Na czas konca czerwca jak pisalem ten post to ogolne wrazenie: jest srednio, ale zainteresuje sie jeszcze tematem bo widze, ze pojawilo sie sporo aktualizacji.

  Ps. Pisanie na tablecie jest mordega 🙂

  • Anonimowy, 31 stycznia 2013, 02:33

  Odpowiedz

  jest taki poradnik do instalacji TUBUNTU. nie radze sobie z wykonaniem tych operacji i czy jest możliwość, żebym odpłatnie u Ciebie zrobił to?

 2. Odpowiedz

  Poradnik, o ktorym mowisz dotyczy sie windowsa wiec trudno mi cos powiedziec. Niemniej z tego co przeczytalem to polega on na tym, ze po sciagnieciu programu nalezy przekopiowac do jego katalogu images odp plkikow system.img czyli android, tubuntu.img -> ubuntu.img. Wszystko jest na pierwszej stronie poradnika tubuntu.

  Przed zabawami nalezy sprawdzic, ktora wersje tf101 sie posiada: sbk1 czy sbk2 !!

  Warto rowniez pomyslec o backupie !!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.