Instalacja Wine na Ubuntu cz.1

Wine is not an emulator – czyli w skrócie Wine, program, który nie jest emulatorem, a warstwą pośredniczącą między linuxem, a oprogramowaniem przeznaczonym na system Windows co w wielu przypadkach pozwala uzyskać „prędkość” działania zbliżoną do natywnej.

Wine jest bardzo dynamicznie rozwijającym się projektem i praktycznie co dwa tygodnie mamy nową wersję developerska poprawiającą wiele bugów (jak i wprowadzając nowe, a czasem i te wcześniej naprawione).

Instalacja pod każdą wersją Ubuntu wygląda w ten sam sposób i nie nastręcza trudności.

1) Dodajemy oficjalne repozytorium wine za pomocą komendy:  

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
sudo apt-get update

2) Instalujemy jedną z dwóch dostępnych wersji Wine, stabilną: wersja 1.2.3 lub wersję developerska 1.3.33 (numeracja zmienia się co dwa tygodnie). Warto eksperymentować z różnymi wersjami gdyż w zależności od wersji możemy otrzymać różne efekty. Uwaga: nie jest możliwe posiadanie jednocześnie więcej niż jednej wersji Wine zainstalowanej z repozytorium (można to zrobić na inny sposób, ale o tym kiedy indziej).

W terminalu wydajemy komendę
sudo apt-get install wine1.3, wpisujemy hasło i czekamy na ściągnięcie pakietów.

3) Po skończonej instalacji wine jest gotowe do użycia. Domyślnie każdy zainstalowany/uruchomiony program będzie przechowywał swoje pliki w katalogu domowym użytkownika jednakże dla celów porządkowych oraz z powodu, że każdy program może posiadać inną konfigurację zaleca się rozdzielanie tych konfiguracji poprzez stosowanie tzw. wineprefix’ów, które będą wskazywały nam w jakim katalogu będzie przechowywana dana konfiguracja.

W terminalu uruchamiamy:

mkdir $HOME/.wineprefixes
export WINEPREFIX=$HOME/.wineprefixes/.wine-skyrim/

(ostatni katalog oczwywiście może zostać nazwany w dowolny sposób)

W momencie, kiedy w tym samym okienku terminala (z wyeksportowanym prefixem) uruchomimy jakikolwiek program windowsowy, jego konfiguracja zostanie zapisana w katalogu domowym użytkownika w ukrytym podkatalogu: .wineprefixes/.wine-skyrim

Najrozsądniej jest aby każdy program posiadał swój własne wineprefix.

4) Uruchomienie programu odbywa się poprzez wydanie komendy:

wine nazwaprogramu.exe 

lub

wine start nazwaprogramu.msi  

(rzecz jasna można też poprostu kliknąć na ikonę reprezentującą program.

5) Konfiguracja  (dla danego wineprefix) odbywa się poprzez wydanie komendy:

winecfg

Uwaga: użytkownicy Ubuntu 12.04 w wersji 64 bitowej powinni zapoznać się tą notką.

np.:

export WINEPREFIX=$HOME/.wineprefixes/.wine-skyrim
winecfg

W tym momencie powinno pojawić się okno z kilkoma zakładkami i z różnymi opcjami do zmiany. Najczęściej zmienianą opcja będzie opcja „Emuluj wirtualny pulpit” co pozwoli na uruchomieniu programy w okienku o danej rozdzielczości.

6) W skład pakietu wchodzi jeszcze kilka użytecznych programów narzędziowych, jednym z nich jest winetricks, który jest zwykłym skryptem instalującym różne dodatki do naszej konfiguracji wine takie jak: vcrun, .net., ie, flash itd. itd.

np:.

export WINEPREFIX=$HOME/.wineprefixes/.wine-skyrim/ 

winetricks d3dx9_36

Powyższa komenda zainstaluje nam directxa w wersji 9 dla konfiguracji trzymanej w katalogu .wine-skyrim. Uwaga, nie zaleca się instalowania dodatków bez wyraźnej potrzeby.

7) Linki, informacje o działaniu Wine, a także jaka jest kompatybilność programu, który chcemy uruchomić można znaleźć na stronach:

http://appdb.winehq.org/
http://wiki.winehq.org/FAQ_PL

8) Ah no i jeszcze ten Skyrim 😉

Instrukcja instalacji/kompilacji dowolnej wersji Wine znajduje się pod  linkiem.

  • Anonimowy, 11 grudnia 2011, 16:02

  Odpowiedz

  bardzo przydatny poradnik, dzięki!

 1. Odpowiedz

  Możesz mi podesłać link do poradnika jak zainstalować i uruchomić Skyrim na Ubuntu 12.04.1 ?

 2. Odpowiedz

  Wszystkie informacje nt. Skyrim'a znajduja sie na stronie wineHQ: http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=13667

  Sa dwie drogi: zainstalowac wine i uchomic instalator na plycie i ewentualne dodatki jaki directx ect lub zainstalowac Play On Linux, ktory jest nakladka graficzna na Wine i posiada gotowe skrypty instalacyjne.

  Opcja nr 2 moze byc przystepniejsza:)
  http://www.playonlinux.com/en/download.html

  • Romeus, 16 kwietnia 2013, 11:38

  Odpowiedz

  Dziękuję za ten poradnik i cały blog drogi Pingwinie! Masa ciekawych informacji dla linuxowych laików i "noobów" (takich jak ja). Odkąd mam Windowsa 7 (64bit) nie mogę odpalić części gier, które chodziły pod Windowsem XP (chodzi mi zwłaszcza o pierwszą część "Baldur's Gate", "Fallout 3", "Star Wars – Knights of the Old Republic" czy "Stalker. Czyste Niebo"). Jedyna nadzieja, że pójdą pod Ubuntu 12.04, które sobie zainstalowałem na oddzielnej partycji. Teraz uczę się "Wine", a ten blog bardzo mi pomaga.

  Pozdrowienia!

 3. Odpowiedz

  Dziękuję 🙂 Wszystkie gry wymienione przez ciebie powinny chodzic bez problemu pod Wine.

  • Anonimowy, 20 września 2013, 13:26

  Odpowiedz

  Może ktoś mi pomoże po ostatniej aktualizacji w ubuntu 13.04 nie odpala mi program zainstalowany przez wine typ pliku to msi próbowałem od nowa zainstalowac ale nawet go nnie ma w deinstalacja prog. wine zainstalowałem nawet nowe wine 1.6 i tez to samo a program potrzebny do pracy.

 4. Odpowiedz

  Aby uruchomic plik msi nalezy wpisac: wine start jakisplik.msi lub wine msiexec /i jakisplik.msi

  • Anonimowy, 4 grudnia 2013, 22:43

  Odpowiedz

  witam. dostałam w prezencie laptopa z programem linux. Moje szczęście trwało krótko. Otworzyłam portale, popisałam, wszystko ok. Chciałam się zrelaksować i kicha. Nie mogę grać na Facebooku. POMOCY
  Ela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.