Zdalny pulpit w Ubuntu

Czasami zachodzi potrzeba zdalnego połączenia się do komputera mamy/siostry/brata lub na swój własny aby szybko coś sprawdzić lub rozwiązać problem bez potrzeby wykupywania biletu na pociąg lub autobus.

Przyjrzyjmy się dwóm (chyba) najpopularniejszym rozwiązaniom czyli Teamviewer i wbudowanemu klientowi współdzielenia pulpitu.

1) Teamviewer – jest chyba najprostszym w obsłudze programem, po jego uruchomieniu, wyświetlone zostanie okienko z indywidualnym numerem ID oraz hasłem. Jeżeli chcemy podłączyć się z komputerem kolegi to należy go poprosić o uruchomienie Teamviewer’a oraz podanie podanie swojego ID, hasła i gotowe!

Teamviewer jest dostępny na wszystkie platformy (w tym mobilne) chociaż wersja jest trochę oszukana gdyż opiera na Wine.

Do wyboru mamy paczki .deb, .rpm oraz spakowany plik wykonywalbny .tar.gz i ten ostatni polecałbym zainstalować jeśli posiadamy wersję 64 bitową.

Po rozpakowaniu paczki wystarczy wystarczy uruchomić znajdujący się w katalogu skrypt teamviewer (jeżeli z jakiegoś powodu okienko się nie odpali to zalecałbym instalację wine)

Po wpisaniu identyfikatora partnera zostanie zapytania o hasło

Jeśli wszystko poszło pomyślnie powinnyśmy zobaczyć zdalny ekran.

2) W Ubuntu jesteśmy domyślnie wyposażeni w opcję współdzielenia pulpitu. Wpierw należy uruchomić program o nazwie: Współdzielenie pulpitu, który uzupełniamy jak poniżej. Oczywiście ustawienie dotyczą komputera, do któreg chcemy się połączyć.

Skonfigurowawszy preferencje na docelowym komputerze czas na połączeniem, które nawiążemy za pomocą programu Klient zdalnego pulpitu Remmina (domyślny od wersji 11.04)

Jako protokół wybieramy VNC, wpisujemy adres komputera docelowego oraz ustawione wcześnie hasło. Pozostałe opcje można dostosować po przetestowaniu połączenia.

3) W przypadku nawiązywania połączenia z Windows do linuksa należałoby na tym drugim wpierw zainstalować pakiet xrdp (Remote Desktop Protocol server)

  • Anonimowy, 10 września 2012, 01:07

  Odpowiedz

  Fajnie, a jak to zrobić z terminala???

 1. Odpowiedz

  To sa narzedzia graficzne, a przez terminal najlepiej uzywac ssh.

  • Anonimowy, 16 września 2012, 14:25

  Odpowiedz

  Tak, ale nie mam możliwości włączenia tego na serwerze, jedynie mam dostęp SSH, a chciałbym dodatkowo odpalić ten zdalny pulpit.

 2. Odpowiedz

  mam ten sam problem, używam ubuntu 13 jako serwera i łącze się przez SSH natomiast teamviewer zawiódł. jak włączyć fabryczny zdalny pulpit ubuntu przez ssh?

  1. Odpowiedz

   Tutaj masz instrukcje dotyczącą zdalnego pulpitu xrdp: https://piestrzynski.pl/pulpit-zdalny-ubuntu-14-instalacja-xrdp/

  • Anonimowy, 17 lutego 2014, 23:32

  Odpowiedz

  Witam mam problem z dynamiczna interakcja miedzy pulpitami. zrobilem wszystko jak jest w poradniku wyzej, nawiazalem połaczenie, mam kontrole nad myszka i klawiatura ale na pulpice kompa którym steruje nie widze zmian.
  przyklad:
  na 1 kompie mam otwarty katalog, i chce go zamknac zdalnie, łacze sie zdalnie, i zamykam katalog, jednak na kompie 2 przez który sie łącze ten katalog jest dalej otwarty, choc na 1 jest zamkniety.
  nie wiem co jest zle z ustawieniami. ma ktos jakis pomysl na rozwiazanie, bedze wdzieczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.