Aktualizacja do KDE 4.12 w OpenSUSE 13.1

kdeNiedawno pojawiła się nowa wersja KDE 4.12, która wnosi sporo poprawek oraz aktualizuje wiele poprawek. Warto przypomnieć, że sam „silnik” (biblioteki) KDE są wciąż zamrożone w wersji 4.9 i oczekują na wielką aktualizację do wersji 5, która ma się odbyć w tym roku.

Więcej o samym wydaniu KDE 4.12 można przeczytać tutaj.

Sama aktualizacja KDE w openSUSE jest bardzo prosta i przebiega przy pomocy instalatora tekstowego (zypper) lub graficznego (yast).1) Dla wersji terminalowej: musimy dodać dwa oficjalne repozytoria KDE:

http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Release:/412/openSUSE_13.1/

oraz

http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Extra/KDE_Release_412_openSUSE_13.1/ (opcjonalne)
 
Przed instalacją musimy upewnić się, że mamy usunięte wszelkie dodatkowe repozytoria KDE jak np extra dla wersji 4.11 itp.

Repozytoria możemy dodać np przy pomocy Yasta: Repozytoria oprogramowania -> Dodaj i dodajemy oba linki tak jest to przedstawione poniżej.

Po odświeżeniu, zaakceptowaniu klucza przechodzimy do terminala i wydajemy komendy:

sudo zypper dup –from KDE412 (KDE412 to nazwa jaką nadaliśmy, może być dowolna, można również podać URLa)

sudo zypper dup –from KDE412_extra (opcjonalne)

Restart i gotowe 🙂

2) Możemy również wszystko przeklikać w Yastcie.

Zakładając, że dodaliśmy już repozytoria, przechodzimy do  Zarządzanie oprogramowaniem -> zakładka Repozytoria -> klikamy po lewej stronie na nasze rozpozytorium zawierające KDE 4.12, a następnie klikamy u góry na link Przełącz pakiety systemowe co spowoduje zamianę wszystkich zainstalowanych pakietów na te z nowego repozytorium. Wykonujemy analogicznie to samo dla repozytorium KDE Extra (opcjonalne).

Od teraz całe KDE będzie korzystało z nowego repozytorium.

Może pojawić się pytanie dlaczego nie wystarczy dodanie repozytorium i zrobienie aktualizacji?

Otóż jest to rodzaj „ficzera” w openSUSE zwanego „zmiana dostawcy”, z angielska „vendor change” (zalecam poczytać).

Dopóki jawnie nie wskażemy (zainstalujemy/zaktualizujemy) pakietu z innego repozytorium niż te „wbudowane” nie dostaniemy dla niego aktualizacji.

Mechanizm ma na celu zabezpieczenie użytkownika przed omyłkowymi aktualizacjami stabilnych pakietów, problemami z zależnościami zwłaszcza jeśli mamy dodanych dużo obcych repozytoriów.  

Wadą tego rozwiązania jest to, iż należy wiedzieć o tym mechaniźmie, który różni się od tych z innych dystrybucji.

Notabene mechanizm, użyty do aktualizacji nazywa się dist-upgrade (skrót dup) i jest używany, kiedy chcemy zamienić całe oprogramowanie na wersję wyższą, zazwyczaj przy dużych aktualizacjach KDE czy aktualizacji do wyższej wersji openSUSE itp lub po prostu łatwego odwrócenia zmian i cofnięcia się do wersji stabilnej pakietów.