[Aktualizacja] Nowy kontrowersyjny pomysł Canonical: Unity Zakupy

Od kilku dni w całej społeczności skupionej wokół Ubuntu wrze z powodu najnowszego „ficzera” zaimplementowanego w wersji beta Ubuntu 12.10. Ową gorącą nowością jest wtyczka do Unity zintegrowana ze sklepem Amazon… i co może samo w sobie nie było takie szokujące gdyby nie fakt, że wtyczka ta jest domyślnie włączona.

Na chwilę obecną wtyczka (unity-lens-shopping) pokazuje rezultaty jedynie kategorii muzycznych i jest zintegrowana z usługą Ubuntu Music One, działa to tak.


Do tej pory wpisując cokolwiek w Unity zwracany był rezultat w postaci pasującego pliku lub programu. Teraz pojawiła się jeszcze jedna kategoria, wyników ze sklepu.

Załóżmy, że w katalogu Obrazy mamy katalog ze zdjęciami, który nazwaliśmy Wakacje i chcemy szybko do niego przejść korzystając z Unity. Wklepujemy „wakacje” i oprócz wyświetlonego katalogu dostajemy sugestię zakupów: „Sztywny Pal Azji – Dewiacje na Wakacje [2011]” (ciekawy dobór).

Klikając na album, otworzy się przeglądarka z żądaniem zalogowania się do usługi U1.

Zalogowawszy się możemy kupić poszczególne utwory poprzez Ubuntu Music One.

Canonical ustami Marka Shuttleworth’a zapewnia, że żadne dane nie są przesyłane do Amazona (zapytanie przechodzą poprzez servery Canonical) to jednak budzi to pewne wątpliwości. Na pocieszenie można dodać iż usługę tę jest bardzo łatwo odinstalować:

sudo apt-get remove unity-lens shopping

Jak zapowiada Marka, usługa ta ma być rozwijana i inteligenta w oferowaniu na produktów i usług…  coś na wzór „osobistego asystenta”.

[Aktualizacja] Nie ma jak dobra burza, w dniu dziejszym pojawiła się informacją, iż usługa Amazona będzie opcjonalna i będzie można ją właczyć/wyłączyć poprzez specjalny panel, który jest teraz w przygotwaniu: