[Aktualizacja] Wiedźmin 2: Zabójcy Królów wydany pod Linuxa

Wczoraj pod strzechy platformy Steam trafiła rodzima produkcja Wiedźmin 2: Zabójcy Królów. Ani samego Wiedźmina czy prozy Sapkowskiego nie należy przedstawiać, to nasz najlepszy towar eksportowy w wersji fantasy 🙂

O samym Wiedźminie 2 na Steam’a wiedziano już trochę wcześniej, wystarczyło uważnie śledzić http://steamdb.info/linux/  aby zobaczyć pierwsze jaskółki. Tak więc to była już nie kwestia czy lecz kiedy. Dodam jeszcze, że tuż za rogiem czekają na publikację: Xcom Enemy Uknown oraz Civilization V.

Z okazji wydania Wiedźmina 2, na Steamie pojawiła się promocja, która obniża cenę edycji rozszerzonej o 80% do symbolicznych 4 euro. Oferta ważna jest jeszcze tylko przez niecałe 24h 🙂

Co do samej gry nie mogę jeszcze wiele powiedzieć gdyż paczka do ściągnięcia jest całkiem spora, prawie 17GB i jeszcze nie zdążyłem wszystkiego zaciągnąć.

Niemniej śledzę różne serwisy i miałem okazję przeczytać pierwsze komentarze odnośnie gry i nie jest niestety tak różowo gdyż:

– Wiedźmin 2 nie jest prawdziwie natywną grą przeznaczoną na linuxa. Całość opakowana została w specjalną warstwę translacyjną, która tłumaczy instrukcje directx na opengl. Efekt działania podobny do Wine. Na podobnej zasadzie działa również port dla MacOS.

– Gra nie obsługuje karty innych niż Nividia ze sterownikiem własnościowym, Właściciele kart AMD muszą poczekać na następną wersję sterowników, w których został naprawiony krytyczny błąd uniemożliwiający rozgrywkę. Właściciele kart Intel nie pograją wcale.
Wczoraj również ukazała się uaktualniona wersja sterowników AMD: 14.4 rev2. poprawiająca działanie gry.

– Dochodzimy do kolejnego punktu, Wiedźmin 2 ma naprawdę duuże wymagania sprzętowe co w połączeniu z okresem wstępnego niemowlęctwa powoduje przeróżne zawieszki i błędy.

O ściąganie zakończone 🙂

Pierwszym problemem z jakim przyszło mi się zmierzyć to niedziałające skróty klawiszowe. Rozwiązaniem do czasu ukazania się poprawki jest dodanie do opcji startowych Wiedźmina (Set launch options…) komendy: LC_ALL=C %command%  

Pozostałe błędy, na które można się natknąć to okazyjne crashe. Jednakże największą bolączka jest to jak gra działa, a działa słabo. Na tym samym sprzęcie wydajność pod Windowsem jest dużo wyższa. Na i5 oraz GTX460 gra wyraźnie drapie na obciętych średnich ustawieniach. Podobno winna temu jest jednowątkowość warstwy translacyjnej. Miejmy nadzieję, że wydajność zostanie w  niedalekim czasie poprawiona…