AMD czy Nvidia?

Powoli przymierzając się do zakupu nowego komputera zacząłem zastanawiać się nad wyborem karty graficznej. Tak jak przy inny podzespołach decyzja jest dosyć łatwa, tak w przypadku GPU nie wszystko jest takie oczywiste, a już zwłaszcza pod linuxem.

Dodatkową komplikacją, a może atrakcją, jest niedawna premiera nowych kart Nvidii: seria Pascal oraz kart od AMD: seria Polaris.

 

Nvidia oferuje nam następujące karty, ceny wzięte z ceneo i amazona.

GTX 1080: ~3000 zł ~727 EUR

GTX 1070: ~2000 zł ~460 EUR

GTX 1060:  ~1400 zł ~280 EUR

 

AMD również oferuje 3 karty.

RX 480: ~1200 zł ~270 EUR

RX 470: ~1000 zł ~240 EUR

RX 460: ~600 zł ~130 EUR

 

Jak widać już po cenach, w przypadku AMD mamy do czynienia z niską i średnią półką zaś w przypadku Nvidii jest to co najmniej średnia i wysoka półka.

 

Głosując portfelem odrzucam póki co dwa najwyższe modele Nvidii gdyż są po prostu wciąż bardzo drogie ze względu na:

a) podatek od nowości

b) brak konkurencji w tym segmencie wydajnościowym.

 

W przypadku AMD, odrzucam dwa modele najniższe, gdyż są zbyt słabe jeśli zamierzamy używać komputera do gier.

 

W ten oto sposób zostałem już tylko z dwoma kartami do wyboru: GTX1060 oraz RX480. W dalszym wyborze może pomóc serwis Phoronix, który zdążył już przetestować wszystkie karty.

 

dota2

 

W przypadku Dota2 czyli source engine, Nvidia GTX1060 wypada lepiej i to wiele w porównaniu z RX480. Na uwagę również zasługuje karta GTX980, która plasuje się pomiędzy GTX1060, a GTX1070.

 

metro

 

Nadal wyraźna różnica pomiędzy Nvidia i AMD przy grze w Metro Last Light Redux.

 

cs

 

Podobnie wyniki w Counter Strike’u.

 

ug

 

Natomiast program do tworzenie benchmark’ów: Unigine pokazuje już nieco inne wyniki, gdzie zauważalnie nad kartą GTX1060 góruje nowy Radeon RX 480.

 

perfPhoronix pokazał również zależność wydajności względem ceny kart (niestety w USD), ale i tak przewaga jest wyraźna na korzyść GTX1060.

 

Oprócz oczywiście ceny jak i osiągów danej karty należy również wziąć pod uwagę kilka specyficznych czynników, które występują tylko pod linux’em, swego rodzaju plusy i minusy.

 

AMD:

  • AMD historycznie zawsze posiadało gorsze zamknięte sterowniki, które często powodowały artefakty w grach i problem z akceleracją odtwarzania video
  • Zamknięte sterowniki często nie nadążały za zmieniająca się wersją X servera czy kernela
  • AMD dosyć szybko odcinało ze wsparcia starsze karty
  • Problemy z poborem mocy
  • Z drugiej strony AMD wspiera otwarte oprogramowanie dzieląc się specyfikacją swoich kart co  zaowocowało oddzielnym otwartym sterownikiem, który jest dostępny w kernelu. Sterownik jest całkiem niezły, czasami wręcz lepszy od zamkniętego, a na dodatek wspiera wszelakie ficzery jak hot swap czy Gallium9 (wine).Warto dodać iż aby używać otwartego sterownika dla nowej serii Polaris np. RX480 należy posiadać wersję kernela co najmniej 4.7 oraz Mesa 12. W przypadku Ubuntu 16.04 wymaga to dodatkowych ppa, a w Ubuntu 16.10 będzie już wbudowane w system.

 

Nvidia:

  • Nvidia nie wspiera otwartego oprogramowania
  • Dostępny jest sterownik zamknięty, którego instalacja o ile nie pochodzi z repozytoriów jest dosyć koszmarna
  • Otwarty sterownik jest straszliwie słaby
  • Wysoka cena
  • Nvidia just works… – największa wydajność, wsparcie oraz bezproblemowość tylko z Nvidią (poniższe stwierdzenie nie obejmuje technologii Optimus występujących w laptopach, która jest największym g**** pod słońcem).

 

Wiele z tych plusów/minusów może zostać zmienionych poprzez sterowniki. Jeśli ktoś myśli głownie o graniu to Nvidia wydaję się na dzień dzisiejszym być najlepszym wyborem. Jeśli nie gramy, to komfort otwartego sterownika AMD, kompatybilność z resztą systemu oraz niższa cena skłania do zakupu kart AMD.