Automatyczne skrypty intalacyjne dla Fedory

Fedora tuż po instalacji jest dziewicza tak jak ją open-source’owa matka natura stworzyła (głównie z powodu restrykcji prawnych) i nie zawiera w sobie żadnego zamkniętego oprogramowania co dla zwykłego użytkownika oznacza brak kodeków, sterowników etc.

Oprócz ręcznej instalacji (polecam) istnieje również możliwość użycia gotowych skryptów, stworzonych przez społeczność, a które wyręczają nas przy instalowaniu różnych komponentów.

Należy jednak pamiętać, że skrypt jak to skrypt nie zawsze musi działać tak jak to przewidział autor.

W każdym razie dwa najbardziej popularne to Autoten i easyLife.
1) Autoten instalujemy przy pomocy polecenia:

su -c „rpm -Uvh http://autoten.co.uk/autoten/autoten-1.4-8.noarch.rpm”

Klikamy na ikonkę na pulpicie i oczom ukazuje ekran się nam ekran z oferowanymi aplikacjami do zainstalowania.

Standardowo mamy zatem możliwość zainstalowania kodeków, flasha, obłsugi dvd czy dropboxa. Pewnym minusem jest brak sterowników, ale na plus można zaliczyć status instalacji danego programu.

2) easyLife jest podobnym programem aczkolwiek oferującym nieco inny zestaw programów. Warto zaznaczyć, że nie można mieć zainstalowanych obu programów jednocześnie tzn. Autoten i easyLife.

Paczkę ściągamy z: http://sourceforge.net/projects/easylife-linux/ i zapisujemy na dysk, nastepnie:

su -c „yum install wget”
su -c „rpm -Uvh /lokalizacja/paczki/easylife-*.noarch.rpm” (można też poprostu dwa razy kliknąć)

Podobny ekran jak przy wcześniejszym programie, ale ten wydaję mi się, że oferuje ciekawszy wachlarz aplikacji (w tym sterowników). Pewnym minusem pozostaje brak statusu instalacji oraz sterowników dla kart AMD.