Budgie Desktop – godny następca GNOME2

Budgie Desktop jest domyślnym środowiskiem graficznym SolusOS. Dystrybucji linuxowej, która jest bardzo młoda, ale bardzo aktywnie rozwijana przez swoich twórców. O samym SolusOS kiedy indziej natomiast warto się pochylić nad najbardziej rozpoznawalnym elementem czyli Budgie Desktop.

Twórcy Solusa postawili przed sobą ambitne zadanie i napisali całkiem nowe środowisko graficzne, które opiera się na GNOME3, bibliotekach GKT3 oraz mutter.Do tego dochodzi oczywiście nowy motyw graficzny oraz ikony o wspólnej nazwie evopop.

Przy pierwszym uruchomieniu widzimy u góry panel z rozwijalnym paskiem menu aplikacji. Dalej mamy ikony listy zadań, a na samym końcu po prawej obszar na ikony zasobnika, obszar powiadomień, zegar oraz kalendarz.

budgie1

Klikając w obszar powiadomień możemy zobaczyć czekające powiadomienia  oraz przejść do ustawień paneli.

budgie2

budgie3

Klikając na koło zębate wchodzimy do ustawień środowiska gdzie możemy dodawać nowe panele, zmieniać ich właściwości oraz dodawać konfigurowalne widgety.

budgie4

Dodanie panelu na dole ekranu wraz z ikonami listy zadań i obszarami roboczymi powoduje, że całe środowisko mocno upodabnia się do GNOME2.

budgie5

budgie6

budgie7

Całość z otwartymi aplikacjami i półprzezroczystymi panelami prezentuje się naprawdę ładnie i wg. mnie spójniej niż ma to miejsce w Mate’cie czy Cinamonn’ie.

budgie8

Jak wspominałem SolusOS jak i sam Budgie Desktop jest mocno w fazie developerskiej i może działać niestabilnie. Niemniej to coraz bardziej popularne środowisko jest łatwo instalowalne na innych dystrybucjach. Co więcej jest szansa na pojawienie się wspieranego przez społeczność spinu Ubuntu właśnie z Budgie Desktop.

Najbardziej popularne (nieoficjalne) repozytoria, których możemy użyć do instalacji:

Archlinux: budgie-desktop (AUR), evopop-icon-theme (AUR), evopop-gtk-theme-git
openSUSE Leap-TW/Fedora 22-23: obs openSUSE’a
Ubuntu 15.10/16.04: ppa:fossfreedom/budgie-desktop
Kompilacja ze źródeł: https://github.com/solus-project/budgie-desktop
Ikony/motyw: evopop