Co nowego w Ubuntu 16.04?

Ubuntu przyzwyczaiło nas do dosyć nudnych wydań, w których oprócz podbicia wersji pakietów i nowej tapety niewiele się zmienia.

W przypadku Ubuntu 16.04 LTS rzecz ma się nieco inaczej mimo iż jest to edycja Long Term Support lista zmian jest większa niż zazwyczaj.

Po pierwsze, Canonical wreszcie wysłuchało użytkowników i domyślnie wyłączyło wyszukiwanie online w Unity, przez niektórych nazywane spyware’em. Wydaje mi się, że pomysł był chybiony od samego początku, trudno na tym polu przebić tradycyjne wyszukiwanie, a Canonical nie odkryło niczego nowego ani użytecznego.

ubuntu_priv

Po drugie, wprowadzona została opcja ukrywaniem paska menu w oknach. Mamy teraz możliwość włączenia go na stałe lub wyświetlenia go po najechaniu kursorem do górnej krawędzi okna.

ubuntu_sett

Po trzecie, największa ciekawostka, ale i skucha zarazem, pasek Unity może wreszcie zostać przeniesiony na dół ekranu. Wygląda to dosyć dziwnie i niestety od raz obnaża luki w działaniu. Unity jest mało konfigurowalne, brakuje mu wsparcia dla widżetów znanych z innych środowisk graficznych.

Oprócz tego włączony dash jest za duży i marnuje dużo miejsca. Mimo zmniejszenia paska, rozmiar ekran wyszukiwania aplikacji pozostaje bez zmian.

unity1

ubuntu-unity3

ubuntu_unity2

Przeniesienie paska na dół to komenda:
gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Bottom

Przeniesienie paska na lewo to komenda:
gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Left

Po czwarte, Centrum Oprogramowania Ubuntu, sztandarowa wg. mnie aplikacja w Ubuntu, zostanie zastąpione przez Gnome Software czyli domyślną aplikację Gnome’a służącą do instalacji oprogramowania w łatwy, graficzny sposób. Funkcjonalność starego Centrum wydaje się być zachowana, ale brakuje chociażby podpowiedzi „co inni instalowali”. Sama aplikacja wydaje się być również brzydsza, ale to tylko moje subiektywne odczucie:

Stara wersja Centrum Oprogramowania Ubuntu:

ubuntu_soft_old

Nowa wersja:

ubuntu_soft

ubuntu_soft2

ubuntu_soft3

Po czwarte, w nowym Ubuntu zostaje wycofany python 2.

Po piąte, użytkownicy kart AMD zostają trochę na lodzie i nie będą mogli skorzystać ze sterowników własnościowych. To akurat wina AMD, które nie zdążyło przygotować nowych sterowników AMGDPU.
Do użycia pozostaje jedynie sterownik otwarty, który na szczęście jest naprawdę dobry jeśli chodzi o zwykłą prace, lecz wciąż niewystarczający przy niektórych grach.