Co nowego w Ubuntu 16.10?

Już za niecałe dwa tygodnie (13 października) odbędzie się premiera kolejnego wydania Ubuntu 16.10 o nazwie kodowej Yakkety Yak. Zaledwie kilka dni temu upubliczniona została finalna wersja beta, która jest już praktycznie gotowym wydaniem i nie należy się spodziewać większych zmian w stosunku do wersji premierowej.

 

Co nowego? Niewiele, lecz warto zwrócić na dwa istotne aspekty, dla których to wydanie jest dosyć ważne.

 

Po pierwsze, pakiety. Te standardowo zostaną podbite do wyższych wersji. Otrzymamy Gnome 3.20 wraz z kilkoma programami z wersji 3.22,  Kubuntu będzie zawierało Plasma 5.7 oraz aplikacje 15.08, Lubuntu LXDE.

Najważniejszą jednak zmianą będzie wersja kernela tj.4.8, która oprócz wsparcia dla nowego sprzętu pozwoli w pełni skorzystać z nowych, otwartych sterowników AMDGPU dla wspieranych kart, w tym nowego polarisa oraz zaktualizowanej wersji Mesy bez konieczności kombinowania z różnymi ppa.

 

Po drugie, chociaż Unity 8 jest wciąż gdzieś daleko na horyzoncie to w Ubuntu 16.10 jest wciąż obecny Compiz oraz Unity 7. Ten ostatni doczekał się ciekawego trybu: unity-lowgfx, który po uruchomieniu obniża ilość animacji, zmniejsza ilość cieni itp. co powinno przełożyć się na lepszą wydajność na słabszym sprzęcie.

Profil aktywujemy w ustawieniach compiza -> Ustawienia -> Profil -> unity-lowgfx

sudo apt install compizconfig-settings-manager

 

lp2

 

Dla przykładu okienko w trybie normalnym wygląda tak:

hp

 

A w trybie unity-lowgfx już trochę inaczej:

lp