Crusader Kings 2 – jak działa na linuxie

Odpowiedź brzmi: bardzo dobrze, a przynajmniej na konfiguracji czyli Ubuntu 12.10×64, karta Nvidia GTX460 wraz ze sterownikami experimental z głównego repozytorium.

Kilka uwag do procesu zakupu, instalacji i same gry.

Zakup – można kupić poprzez Steama (na razie drogo) lub edycję pudełkową (sześćdziesiąt kilka złotych) i następnie aktywować klucz (potwierdzone doświadczalnie).

Instalacja – do ściągnięcia niecałe 500MB, po instalacje niecałe 900MB.

Uruchomienie – przed uruchomieniem warto wgrać nieoficjalny/oficjalny patch, który chroni przed wyrzuceniem do pulpitu w trakcie gry. Tak się złożyło, że tuż przed premierą na Steamie, Paradox zaktualizowała swoją grę do wersji 1.09 i przy tym sporo rzeczy popsuło, pocieszające, że dla wszystkich trzech platform 🙂

Gra – Pierwsze uruchomienie gry jest dłuższe (zliczania sum kontrolnych?), tutorial jest średnio przydatny, lepiej pooglądać filmiki na youtube. Co ciekawe pierwszy krok w tutorialu czyli kliknięcie na żółtą tarczę pod obrazem postaci powoduje 100% wyskoczenie do pulpitu. Jest to oficjalny bug (Linux/Win/Mac) po wprowadzeniu ostatniej poprawki. Bug ten występuje jedynie w tutorialu, w trakcie zwykłej rozgrywki wszystko działa.

Domyślnie gra jest w języku angielskim, ale poprzez Steama można wgrać „polonizator” (kilka MB), który wprowadzi język polski do gry (po zmianie w opcjach).

Poza powyżej opisanymi defektami  innych problemów na razie nie stwierdziłem.