Czarny ekran po GRUBie

Nie lada kłopot sprawił mi niedawno problem nie bootującego się komputera, a objaw był następujący.

Komputer startował, następnie pojawiało się okno Gruba, po wybraniu domyślnej opcji w Grubie ekran stawał się czarny, zero napisów. Tymczasowym rozwiązaniem było namiętne wciskanie klawisza ctrl co jak domniemywam pozwalało na przeskoczenie pewnych operacji. Po tych krokach komputer działał normalnie.

Celem głębszego zrozumienia problemu należało sprawdzanie na czym wisiał komputer (w logach 0 informacji i aby to osiągnąć wróciłem do ekranu Gruba. Przy domyślnej wartości, czyli ostatnia wersja kernela, wcisnąłem klawisz e co otworzyło edytor ustawień Gruba.

Następnie należało znaleźć linijkę zawierającą słowo quiet i usunąć to słowo po czym wcisnąć kombinację ctrl-x. Co spowodowało uruchomienie komputera w trybie tekstowym i oczywiście zawiśnięcie.

Ostatnia linijka jaka została wyświetlona to:

ACPI: processor limited to max C-state 1

Szybkie przegooglanie pozwoliło sprawdzić, że za cały problem odpowiedzialna była opcja oszczędzania energii dla procesorów AMD o nazwie: AMD C1E Support. Wyłączenie tej opcji w biosie przywróciło bezproblemowe bootowanie komputera. Polecam również wyłączenie AMD Cool&Quiet, które często się gryzie z Wine.

Problemu doświadczyłem przy Fedorze 18 przy kernelu 3.8/3.6, również przy instalacji.