Dawn of War II – problem z natywną wersją

Feral Interactive to dobrze znane studio, które zajmuje się portowaniem gier na linuxa m.in. X-Com, Shadow of Mordor czy tez Tomb Raider. Ostatnią wydaną grą jest Dawn of War 2 wraz z dodatkami Chaos Rising oraz Retribution. Całość jest dostępna poprzez platformę Steam.

Jakość portów wykonanych przez Ferala jest przeważnie niezła, no może za wyjątkiem nieszczęsnego Tomb Raidera. Nie inaczej jest z DoW2, wszystko działa stabilnie i na najwyższej rozdzielczości (2k). Jedyny problem, na który natknąłem się już na samym początku to wystartowanie gry… kliknięcie start zawieszało cały ekran.

 

Problem na szczęście nie powinien dotyczyć użytkowników Ubuntu 16.04+ gdyż tylko ta dystrybucja jest oficjalnie wspierana. W przypadku innych dystrybucji np. Archa trzeba dokonać kilku modyfikacji:

 

Po pierwsze zmienić w skrypcie startowym lokalizację jednej z bibliotek:

vi ~/.steam/steam/steamapps/common/Dawn of War 2/DawnOfWar2.sh

 

Podmieniamy przedostatnia linię:

HAS_LSB_RELEASE=$(command -v lsb_release)
if [ -n „${HAS_LSB_RELEASE}” ] && [ „$(lsb_release -c | cut -f2)” = „trusty” ]; then
 LD_PRELOAD_ADDITIONS=”/usr/lib/x86_64-linux-gnu/libasound.so.2:${LD_PRELOAD_ADDITIONS}”
fi

 

Na:

LD_PRELOAD_ADDITIONS=”/usr/lib64/libasound.so.2:${LD_PRELOAD_ADDITIONS}”

 

Po drugie, dodajemy w ustawieniach Steama dla Dow2 -> Properties -> Set Launch Options -> LD_LIBRARY_PATH=/usr/lib:$LD_LIBRARY_PATH %command%

 

Po tych dwóch zmianach DoW2 działał już u mnie bez problemów. Niektóre poradniki wskazują również na instalację pakietków alsa-lib oraz librtmp0, niemniej oba były już u mnie zainstalowane.