Diablo 3 w Ubuntu

Jak zapewne wszyscy wiedzą w ten weekend Blizzard zorganizował open bete dla swojego flagowego produktu czyli Diablo III, który ujrzy światło dzienne już w maju tego roku. Przyjrzyjmy się jak działa D3 pod linuxem, oczywiście o wersji natywnej możemy tylko pomarzyć, ale od czego mamy Wine 🙂

Zatem mam dwie wiadomości, dobrą i złą.

Zła: Obecna wersja Wine 1.5.2 nie pozwala na instalację D3 (problem z instalatorem), wymagana jest instalacja patcha dla wersji git.

Dobra: Patch najprawdopodobniej znajdzie się w wersji 1.5.3, które zapewne zostanie wydana za 1-2 tygodnie, druga dobra wiadomość to taka, że D3 działa naprawdę dobrze (jeśli zapomnimy o instalatorze i wywalaniu do ekranu po zmianie niektórych ustawień grafiki) i zasługuje co najmniej na gold rating.


Jeżeli ktoś chciałby jeszcze w dniu dzisiejszym zdążyć zagrać lub ma klucz do bety i nie chce czekać na nową wersję Wine to przedstawiam krótka instrukcję jak:

1) Musimy mieć dodane Wine PPA

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
sudo apt-get update

2) Instalujemy dodatkowe pliki

sudo apt-get build-dep wine1.5

3) Instalujemy wersję git

git clone http://source.winehq.org/git/wine.git wine-git

4) Instalujemy patcha

Ściągamy patcha i umieszczamy go w katalogu wine-git

Przechodzimy do katalogu i wydajemy komendę:

patch -p1 < patch.diff

5) Konfigurujemy i kompilujemy wine (nie ma sensu instalować wersji git na całym systemie, ale jak ktoś chce to może to zrobić tak jak tu)

configure
make

6) Instalatora Diablo3 lub samą grę uruchamiamy za pomocą lokalnego wine czyli:


cd wine-git
./wine /sciezka/do/pliku