DOSBox, ScummVM – emulatory nostalgii

Nostalgia to potężna siła, która potrafi wycisnąć z każdego łzę zwłaszcza na myśl o tych wielu godzinach spędzonych na niezapomnianych grach z PC czy Amigi. Space Quest, Eye of The Beholder, Dungeon Master, Dune2 nie ma problemu aby ponownie nie rzucić okien za niezapomniane tytuły na ekranie swojego desktopa, laptopa… czy tabletu!

1) DosBox – jest niczym innym jak emulatorem środowiska DOS pozwalającym na emulację przeróżnych trybów grafiki, dźwięku, we/wy innymi słowy ma wszystko co potrzebne do uruchomienia klasycznych gier!
Instalację rozpoczynamy od zainstalowania paczki „dosbox” centrum oprogramowania ubuntu lub z terminala (ctrl-alt-t)
sudo apt-get install dosbox
W celu uruchomienia czegokolwiek należy zapoznać się z oficjalnym samouczkiem na stronie http://www.dosbox.com/wiki/Basic_Setup_and_Installation_of_DosBox, ale może to być męczące i mało wygodne wydawanie poleceń na konsoli. Na potrzeby dosboxa powstało wiele różnych nakładek graficznych, ale wg. mnie najbardziej udaną jest: DBGL (DosBox Game Launcher).
a) Nakładka DBGL wymaga zainstalowanej javy więc należy sprawdzić czy jest zainstalowana (java -version), a jeśli nie to można skorzystać z tej notki.
b) Zakładając, że mamy odpowiednio zainstalowaną jave ściągamy paczkę 32 lub 64 bitową (w zależności od architektury naszego systemu) z tej strony: http://members.quicknet.nl/blankendaalr/dbgl/#install.
c) Po ściągnięciu i rozpakowaniu uruchamiamy program dbgl, który się w rozpakowanym katalogu
d) Przechodzimy od razu do zakładki „DOSBox version” gdyż co prawda DBGL zawiera w sobie dosboxa to jednak nie działa on prawidłowo.
Klikamy Add version i wypełniamy pola jak na obrazku: nazwa, ścieżka do pliku wykonywalnego, ścieżka do pliku z konfiguracją (jeśli tego ostatniego nie ma to należy chociaż raz uruchomić dosboxa poleceniem dosbox). Zaznaczamy również kwadracik Default.
c) Czas wreszcie zagrać. Zakładając, że mamy już jakąś grę dos’ową przechodzimy do zakładki Profile i klikamy Add profile
W pole title wpisujemy np. Dune 2 (możemy kliknąć na przycisk Consult MobyGames co powinno spowodować ściągnięcie dodatkowych informacji).
Następnie zakładka Mounting, w której podajemy ścieżkę do pliku wykonywalnego naszej gry czyli pole Main oraz jeśli gra wymaga instalacji to również pole Setup.
Wracamy do zakładki Profile i nie pozostaje nic innego jak uruchomić grę przez naciśnięcie Run profile. Warto również pobawić się opcjami z zakładek Display, Machine jeśli doskwierają nam problemy graficzne lub gra działa zbyt szybko.
 2) ScummVM – jest innym rodzajem emulator gdyż skupia się głównie na przygodówkach ze stajni Sierry czy Lucas Arts, pod które ten silnik został napisany. Tak więc może nie uruchomimy każdej gry, ale za to lista tych wspieranych prezentuje się naprawdę miodnie.
ScummVM możemy ściągnąć bezpośrednio z repozytoriów lub ze strony głównej, na której pewnie widnieje nowsza część.
np.
 
sudo dpkg -i scummvm_1.5.0-precise.1_amd64.deb 
(po instalacji nie spelnione zozostały zależnośći więc zainstalowałem jeszcze brakującą paczkę)
sudo apt-get install libfluidsynth1
a) Uruchamiamy Scummvm, otworzy się ładne okienko, które jest proste jak budowa cepa. Wskazujemy na katalog z grą (Dodaje grę), a następnie Start
 b) Inną bardzo ciekawą zaletą ScummVM jest jego wieloplatformowość, tak więc nie ma problemy aby uruchomić naszą ulubioną grę np na tablecie z androidem!
Ściągamy ScummVM z google play oraz plugin, który wspiera naszą grę i gotowe! Warto dodać jeszcze, że w trybie dla ekranów dotykowych są dwa tryby poruszania kursorem:
– domyślny – czyli suwamy kursorem po ekranie
– drugi – dotknięcie ekranu powoduje automatycznie przesunięcie kursora (bez suwania). Według mnie jest to tryb bardziej intuicyjny, a włącza się go poprzez wejście do ekranu opcji (Opcje), zakładka midi, następnie należy zafajkować kwadracik (Tryb miksowanego Adlib/MID lub Mixed Adlib/MIDI mode). Wiem, że to wygląda na coś innego niż chcieliśmy, ale to to działa 🙂
3) Na sam koniec skąd brać gry. Oprócz oczywistej odpowiedzi, która od razu ciśnie się do ust to warto odwiedzić strony Abandonia oraz GOG.
GOG jest polską firmą sprzedające stare tytuły, do których nie wygasły jeszcze prawa. Szkoda tylko, że wstydzą języka polskiego i wszystko jest po angielsku.