Dropbox w KDE

Dropbox w wersji 3.0.3 przynosi pewnie zmiany pod linuxa, a mianowicie instalator został ucywilizowany i przepisany w Qt, zgodnie z ostatnimi standardami, modami etc.

zrzut ekranu21(2)Wszystko wygląda ładnie i schludnie, czyli tak jak powinno być. Instalacji możemy dokonać pobierając paczkę .rpm dla fedory, .deb dla ubuntu i debiana lub ściągając tarballa dla innych dystrybucji. Wszystko jest ładnie opisane na stronie Dropboxa: https://www.dropbox.com/install?os=lnx

Wszystkie powyższe sposoby pozwalają na integrację ze środowiskiem graficznym (ładna ikonka w zasobniku), a w przypadku Gnome’a również z Nautilus’em przez co korzystając z prawego klawisza można łatwo wygenerować link dla plików w katalogu Public.

Dla KDE niestety nie ma takiej z Dolhpinem i trzeba radzić sobie inaczej 🙂

Procedura instalacji Dropbox’a w openSUSE 13.2 jest następująca:

1) Dodajemy repozytorium KDE Extra

zypper ar -f http://download.opensuse.org/repositories/KDE:/Extra/openSUSE_13.2/ kde-extra

2) Instalujemy dropboxa

zypper in dropbox dropbox-servicemenu

3) Odpalamy instalatora i klikamy zgodnie z instrukcją

dropbox start -i

zrzut ekranu22(1)

Po tym kroku powinniśmy mieć już działającego dropbox’a, a pod prawym klawiszem powinna pojawić się sekcja „Dropbox” pozwalające na kopiowanie plików do katalogu publicznego, generowanie linków itd. Niestety to nie działa, musimy dokonać jeszcze jednej poprawki:

Należy wyedytować plik: /usr/share/kde4/services/ServiceMenus/dropbox-scripts/dropbox_menu.sh

Znaleźć linijkę dropbox_path, wykomentować ją czyli dodać znak #, a pod nią dodać nową linijkę, która będzie wskazywała na katalog Dropboxa. Powinno to wyglądać tak:

#dropbox_path=`${SCRIPTS_PATH}get_dropbox_folder.sh`
dropbox_path=”$HOME/Dropbox”

Teraz powinno wszystko działać 🙂