Elektroliza Firefoxa

Całkiem niedawno Mozilla postanowiła zaprezentować efekt wieloletniej pracy czyli obsługę wielu procesów w Firefox’ie. Projekt ten nazywa się Eletrolysis i jego efekty można obserwować w testowej wersji Firefox’a 49 lub w deweloperskiej: aurora.

ff3

Po instalacji którejś z powyższych wersji w ustawieniach przeglądarki powinna być zaznaczona opcja: Enable multi-process Firefox Developer Edition.

 

ff0

 

Szczerze mówiąc nie do końca widzę zbyt dużo zalet takiego rozwiązania. Poza zwiększonym zużyciem pamięci i odseparowaniem procesów aż tak wiele nie otrzymujemy. Niezmiernie rzadko miałem sytuacje, w których cała przeglądarka przestawała odpowiadać, a jeśli nawet to jej powtórny restart powodował ponowne wczytanie wszystkich otwartych kart. Głównym powodem niestabilności było/jest nadmierne użycie flasha lub javascriptu.  Mam wrażenie, że to trochę efekt wyścigu o popularność z inną przeglądarką 🙂

W każdym razie po odpaleniu kilku/kilkunastu stron, w domyślniej konfiguracji dostaniemy trzy procesy: plugin, karty oraz proces główny firefoxa:

 

ff1

 

Jak można się spodziewać proces WebContent odpowiada za karty w przeglądarce. Może dziwić, że jest tylko jeden proces na wiele kart zamiast n kart i n procesów, ale Mozilla w początkowej fazie zamierza uruchomić tylko jeden dodatkowy proces. Na szczęście w Firefox’ie można prawie wszystko zmienić i wystarczy ustawić parametr: dom.ipc.processCount z 1 na dowolną inną wartość.

 

ff2