elementary OS Luna (stable)

Z pewnym zaciekawieniem przyglądałem się ostatnim (licznym) wiadomościom dotyczącym nowego spina Ubuntu jakim jest elementary OS.

Elementary OS jest młodą dystrybucją, powstała dwa lata temu i bazuje w całości na Ubuntu. Jednak to co odróżnia od jej starszego brata to całkowicie nowe środowisko graficzne. Reszta, czyli repozytoria, styl zarządzania, pakiety deb itp pozostają bez zmian.

Parę słów o nowym środowisku graficznym elementary OS. Dystrybucja przyjęła na cel „lekkość” działania oraz ładny wygląd, a osiągnięte to zostało poprzez dobór komponentów, które raczej niewiele mają wspólnego z KDE czy Gnome 🙂


Całe środowisko graficzne nosi nazwę Pantheon i składa się z:

– menedżera okien bazującego na mutter’ze (vala/gtk3)
– Pantheon Greeter będący ekranem logowania i bazującym na lightdm
– WingPanel – panel u góry ekranu, trochę przypominający ten gnomowy, ale nim nie jest
– Slingshot – menu prezentujące aplikacje
– Plank –  panel u dołu pulpitu z ikonami do najczęściej odpalanych programów (bazuje na znanym programie docky)

Wraz z dystrybucją domyślnie zostają zainstalowane następujące programy:

Midori – lekka przeglądarka internetowa
Geary – klient email
Noise – odtwarzacz muzyki
Totem – odtwarzacz filmów
Scratch – edytor tekstu
Pantheon terminal – terminal
Pantheon files – menedżer plików
Centrum Oprogramowania Ubuntu
Kernel 3.2 (dla wersji stable)

Biorąc pod uwagę dobór oprogramowania oraz nacisk na „cichą elegancję” systemu można śmiało stwierdzić, że cel został osiągnięty. Pierwsze wrażenie z użytkowania systemu jest takie, iż wszystko zostało zaprojektowane w sposób minimalistyczny oraz ma ręce i nogi. Co więcej ta lekkość i mała zasobożerność też jest odczuwalna, aczkolwiek nie mogę jej w pełni potwierdzić dopóki nie zainstaluję systemu na jakimś starszym sprzęcie.

Oczywiście są też pewne niedoróbki, osobiście denerwuje mnie brak ikon minimalizowania okien, klikanie prawym klawiszem lub korzystanie ze skrótu jest niewygodne.

Inną pewną „niedogodnością”, są małe możliwości konfiguracyjne, przynajmniej przy pomocy graficznych narządzi danych nam przez twórców.

Instalacja samego systemu przebiega dokładnie w takim sam sposób jak w Ubuntu, różnice to tylko tapeta, ikonki i czcionka (?).

Pantheon Greeter jakoś odstaje od reszty systemu:

W lewym górnym rogu mamy możliwość wyświetlenia zainstalowanych programów. U góry na środku zegar z kalendarzem (brak dodatkowych funkcjonalności), a po prawej standardowe ikony Ubuntu.

Na dole po środku jest panel z ikonami (dock), na którym pojawiają się indykatory uruchomionych programów. Domyślnie mamy do wyboru 3 warianty graficzne paska.