Emulator Androida pod LinuxaO emulatorach i pierwszych obrazach Androida x 86 pisałem już wcześniej, ale chyba po raz pierwszy osiągnięta została tak wysoka zgodność pod procesory x86, a więc mamy pełen dźwięk oraz akcelerację opengl co pozwala nie tylko na granie, ale również na oglądanie filmów w tym vod, które dostępne są w play store’rze!

Zaczynamy instalację!

Programem, który posłuży nam do zarządzania naszymi wirtualnymi obrazami androida jest Genymotion, ale aby go uruchomić należy dokonać kilku czynności.

1) Wpierw należy ściągnąć i zainstalować oracle virtualbox’a

2) Po udanej instalacji i uruchomieniu virtualbox’a należy ściągnąć Android SDK ze strony google’a: http://developer.android.com/sdk/index.html

Po ściągnięciu i rozpakowaniu Android SDK z katalogu tools uruchamiamy program android i ściągamy Android SDK Platform-tools. Trochę tego będzie do ściągnięcia, po czym zamykamy program.

3) Wreszcie przechodzimy na stronę Genymotion, rejestrujemy się (za darmo dla niekomercyjnych zastosowań) i ściągamy paczkę odpowiednią dla naszej architektury linux’a (ja testowałem dla x64).

4) Instalujemy pakiet (tak naprawdę paczka tylko się rozpakowuje, nic nie jest instalowane w systemie)

chmod +x genymotion-2.0.0_x64.bin
./genymotion-2.0.0_x64.bin

5) Uruchamiamy

./genymotion

6) Instalacja przebiega poprzez kliknięcie na przycisk Add i wybraniu odpowiedniego obrazu. Od razu zaznaczam, że nie wszystkie obrazy działają. Miałem problemy z Nexus 7, za to Xperia Z i N4 działały znakomicie.


7) Po zainstalowaniu wystarczy kliknąć Play. Przy pierwszym uruchomieniu może pojawić się okienko, w którym należy podać ścieżkę do katalogu ze ściągniętymi Android Tools (punkt 2).

8) Po uruchomieniu powinien nam pokazać się dobrze znany ekran androida.

Ze względu na licencje itp. obrazy nie zawierają aplikacji google’a. Niemniej łatwo go ściągnąć ze strony: http://wiki.rootzwiki.com/Google_Apps#Universal_Packages_2  następnie paczkę zip należy przeciągnąć i upuścić na ekran androida. Genymotion automatycznie dokona instalacji, na podobnej zasadzie można robić z pakietami .apk

Obraz Androida jest w pełni funkcjonalny, co słychać i widać :). Mamy również akcelerację grafiki, oczywiście kosztem naszego procesora.

Większość aplikacji, która nie sięga bezpośrednio do procesora ARM działa bez zarzutu. Testowałem popularne aplikacje VOD i również wszystko działało tak jakbyśmy mieli w ręku tablet.

Rzecz jasna możemy dowolnie zmieniać wielkość okna, rozdzielczość czy włączyć pełen ekran.

Producenci aplikacji Genymotion chwalą się również możliwością wykorzystania w androidzie kamerki podpiętej pod PC tak więc pełen wypas. Zachęcam do testowania 🙂