Factorio – symulator fabryki

Factorio jest grą dostępna na platformie Steam, a będącą symulatorem fabryki czy raczej wielu fabryk razem połączonych.

Startek kosmiczny naszego głównego bohatera rozbija się na obcej planecie pełnej drapieżnych form życia. Cała gra jest sandboxem i polega na wydobywaniu, transportowaniu, a następnie produkowaniu przeróżnych przedmiotów i budynków.

Na początku zaczynamy bardzo skromnie gdyż możemy zbudować jedynie kilof, prosty świder, piec, podajnik oraz skrzynię. Tu jednak już możemy skorzystać z prostej automatyzacji,  gdyż zasilany węglem podajnik może przesuwać rudę żelaza ze świdra (też zasilanego węglem) prosto do pieca, a wypalona ruda w postaci żelaza może być automatycznie przekładana (przez kolejny podajnik) do skrzyni.

To tylko tylko pierwszy etap. Dalej dochodzą automatyczne pasy transmisyjne, elektrownie, rury, szyny, pociągi, drony i mnóstwo, mnóstwo innych budowli.

Budowanie naszej fabryki to nie wszystko. Nasz bohater jest reprezentowany przez ludzika, którym możemy sterować, a o którego zdrowie musimy dbać poprzez zaopatrzenie w odpowiedni pancerz czy broń.

Jak już wspomniałem, planeta jest zamieszkana przez wrogo nastawione obce formy życia, które cyklicznie będą atakować naszą bazę, a im bardziej będziemy zatruwać środowisko tym możemy  spodziewać się częstszych i bardziej zajadłych ataków (zwłaszcza nocą).
Na szczęście oprócz broni osobistej możemy budować różnego rodzaju wieżyczki (o ile mamy wszystkie dostępne materiały) i fortyfikacje.

Factorio jest grą ze wczesnym dostępem co oznacza, że nie jest jeszcze skończona (ale, która teraz jest?) Lecz będzie niebawem, gdyż gra jest już tworzona od trzech lat i jak zapowiadają twórcy jej finał ujrzymy wkrótce. W planach jest oczywiście mnóstwo aktualizacji co można prześledzić na stronie głównej: https://www.factorio.com/blog

Warto również wspomnieć o wspieranych mod’ach jak i grze wieloosobowej w trybie kooperacji.

Co ciekawe gra wystartowała w kampanii indiegogo co pozwoliło na zebranie funduszy dla niedużego studia developerów znajdującego się w Pradze.

Ilość pozytywnych opinii to 99% z blisko 4200 indywidualnych recenzji. Mimo, że gra może wydawać się skomplikowana to jest tak poprowadzona abyśmy mogli się zaznajomić z każdym elementem gry bez większych trudności i ciśnienia, każdy sobie poradzi.

Istnieje również możliwość pobrania wersji demo ze strony głównej
dla praktycznie wszystkich platform, w tym oczywiście dla linuxa w wersji 32 i 64 bitowej.

Factorio jest naprawdę baaaardzo miodną i uzależniającą grą, polecam 🙂

factorio