W czasach, w których RAM staje się coraz tańszy, a kilka/naście GB pamięci nie robi już żadnego wrażenia warto zastanowić się jak efektywnie wykorzystać te zasoby.
Biorąc pod uwagę szybkość operacji w pamięci najlepszym zastosowaniem dla użytkowników domowych wydaje się trzymanie w niej plików tymczasowych jak dla przykładu 'cache' firefoxa.
Firefox to oczywiście tylko najprostszy przykład gdyż nic stoi na przeszkodzi aby trzymać całe filesystemy w pamięci, a w nich np. cache servera www itp.
Przyjrzyjmy się jednak Firefoxowi.
1) Twórcy ognistego liska wyposażyli już nas w opcje umożliwiające trzymanie plików tymczasowych w pamięci RAM lecz domyślnie są one wyłączone.
Aby się do nich dostać należy w polu adres wpisać about:config, a następnie zmienić wartości:
browser.cache.disk.enable na „false”
browser.cache.memory.enable na „true”
browser.cache.memory.max_entry_size tu wstawiamy wartość liczbową w KB wskazującą ile chcemy przeznaczyć na pliki tymczasowe, wartość -1 będzie oznaczała automatyczne zarządzanie.
2) Inną metodą jest podmontowanie całego filesystemu/katalogu do pamięci poprzez edycję pliku /etc/fstab i dodanie następującej linijki:
tmpfs /home/nazwa_uzytkownika/.mozilla/firefox/XXXX.default/Cache tmpfs defaults,size=20% 0 0
Kilka uwag:
– należy zrobić kopię pliku fstab, tak na wszelki wypadek
– warto zweryfikować ścieżkę, gdzie trzymany jest cache
– jeżeli chcemy zmienić lokalizację cache’u to w opcjach firefox about:config należy dodać nowy string/łańcuch browser.cache.disk.parent_directory i jako wartość wskazać nową lokalizację
– rozmiar (size) możemy wyrazić w % RAM’u jaki chcemy zużyć lub w jednostkach M (MB) lub nie podawać go wcale
– najważniejsza uwaga, cała zawartość katalogu trzymanego w pamięci ginie po restarcie/crashu/etc