Gnome usuwa ikony z pulpitu

Wraz z najnowszą, stabilną  wersją Gnoma zostanie usunięta możliwość wyświetlania ikon na pulpicie. Spowodowane jest to koniecznością usunięcia starego kodu w Nautilusie. W Gnomie odpowiedzialny za wyświetlanie ikon nie jest jak mogłoby się wydawać gnome-shell, ale właśnie Nautilus. Informacje dot. tego procesu zostały szczegółowo opisane tu: https://csorianognome.wordpress.com/2017/12/21/nautilus-desktop-plans/.

 

Zasadniczo nie byłoby nic w tym dziwnego gdyż można sądzić, iż taka podstawowa funkcjonalność trafi w inne miejsce. Tak się jednak nie stanie. Gnome niestety jest znany ze swojej dziwacznej i minimalistycznej wizji odbierającej użytkownikom możliwości konfiguracji/wyboru.

 

Nie wszystko jest jednak stracone gdyż ten sam developer odpowiedzialny za zmiany w Nautilusie zapowiedział utworzenie… dodatku, który przejmie wcześniej usuniętą funkcjonalność. Niestety z dodatkami w Gnomie jest tak, że trzeba je utrzymywać i aktualizować więc jak dodatek zostanie porzucony (wpierw musi zostać jeszcze ukończony) znów będzie można pożegnać się z ikonami. Poza tym coraz większa suplementacja podstawowych funkcjonalności Gnoma osobnymi dodatkami pisanych  przez przez społeczność staje się coraz bardziej kuriozalna.

 

Najbardziej poszkodowani zostaną użytkownicy Ubuntu, którzy są przyzwyczajeni do tradycyjnego pulpitu. Kiedyś Canonical forkował Gnoma dla celów rozwoju Unity, ale teraz będąc całkowicie skupionym na części serwerowej może nie mieć ochoty/czasu/pieniędzy na osobne utrzymywanie pakietów Gnoma. Coraz więcej wskazuje, że oparci Ubunu o Gnome mogło nie być najsłuszniejszą decyzją…