Instalacja Wine na Ubuntu cz.1

Wine is not an emulator – czyli w skrócie Wine, program, który nie jest emulatorem, a warstwą pośredniczącą między linuxem, a oprogramowaniem przeznaczonym na system Windows co w wielu przypadkach pozwala uzyskać „prędkość” działania zbliżoną do natywnej.

Wine jest bardzo dynamicznie rozwijającym się projektem i praktycznie co dwa tygodnie mamy nową wersję developerska poprawiającą wiele bugów (jak i wprowadzając nowe, a czasem i te wcześniej naprawione).

Instalacja pod każdą wersją Ubuntu wygląda w ten sam sposób i nie nastręcza trudności.

1) Dodajemy oficjalne repozytorium wine za pomocą komendy:  

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa
sudo apt-get update

2) Instalujemy jedną z dwóch dostępnych wersji Wine, stabilną: wersja 1.2.3 lub wersję developerska 1.3.33 (numeracja zmienia się co dwa tygodnie). Warto eksperymentować z różnymi wersjami gdyż w zależności od wersji możemy otrzymać różne efekty. Uwaga: nie jest możliwe posiadanie jednocześnie więcej niż jednej wersji Wine zainstalowanej z repozytorium (można to zrobić na inny sposób, ale o tym kiedy indziej).

W terminalu wydajemy komendę
sudo apt-get install wine1.3, wpisujemy hasło i czekamy na ściągnięcie pakietów.

3) Po skończonej instalacji wine jest gotowe do użycia. Domyślnie każdy zainstalowany/uruchomiony program będzie przechowywał swoje pliki w katalogu domowym użytkownika jednakże dla celów porządkowych oraz z powodu, że każdy program może posiadać inną konfigurację zaleca się rozdzielanie tych konfiguracji poprzez stosowanie tzw. wineprefix’ów, które będą wskazywały nam w jakim katalogu będzie przechowywana dana konfiguracja.

W terminalu uruchamiamy:

mkdir $HOME/.wineprefixes
export WINEPREFIX=$HOME/.wineprefixes/.wine-skyrim/

(ostatni katalog oczwywiście może zostać nazwany w dowolny sposób)

W momencie, kiedy w tym samym okienku terminala (z wyeksportowanym prefixem) uruchomimy jakikolwiek program windowsowy, jego konfiguracja zostanie zapisana w katalogu domowym użytkownika w ukrytym podkatalogu: .wineprefixes/.wine-skyrim

Najrozsądniej jest aby każdy program posiadał swój własne wineprefix.

4) Uruchomienie programu odbywa się poprzez wydanie komendy:

wine nazwaprogramu.exe 

lub

wine start nazwaprogramu.msi  

(rzecz jasna można też poprostu kliknąć na ikonę reprezentującą program.

5) Konfiguracja  (dla danego wineprefix) odbywa się poprzez wydanie komendy:

winecfg

Uwaga: użytkownicy Ubuntu 12.04 w wersji 64 bitowej powinni zapoznać się tą notką.

np.:

export WINEPREFIX=$HOME/.wineprefixes/.wine-skyrim
winecfg

W tym momencie powinno pojawić się okno z kilkoma zakładkami i z różnymi opcjami do zmiany. Najczęściej zmienianą opcja będzie opcja „Emuluj wirtualny pulpit” co pozwoli na uruchomieniu programy w okienku o danej rozdzielczości.

6) W skład pakietu wchodzi jeszcze kilka użytecznych programów narzędziowych, jednym z nich jest winetricks, który jest zwykłym skryptem instalującym różne dodatki do naszej konfiguracji wine takie jak: vcrun, .net., ie, flash itd. itd.

np:.

export WINEPREFIX=$HOME/.wineprefixes/.wine-skyrim/ 

winetricks d3dx9_36

Powyższa komenda zainstaluje nam directxa w wersji 9 dla konfiguracji trzymanej w katalogu .wine-skyrim. Uwaga, nie zaleca się instalowania dodatków bez wyraźnej potrzeby.

7) Linki, informacje o działaniu Wine, a także jaka jest kompatybilność programu, który chcemy uruchomić można znaleźć na stronach:

http://appdb.winehq.org/
http://wiki.winehq.org/FAQ_PL

8) Ah no i jeszcze ten Skyrim 😉

Instrukcja instalacji/kompilacji dowolnej wersji Wine znajduje się pod  linkiem.