Po wprowadzeniu multiarchitektury w Ubuntu 12.04×64 ręczna kompilacja 32 bitowej wersji Wine stała się prawie niemożliwa ze względu na niedokończony (jeszcze) proces translacji bibliotek tak aby wspierały dwie architektury jednocześnie.
Tymczasową metodą była instalacja 32 bitowych bibliotek i niekończąca się „zabawa” w spełnianie zależności (nie polecam!) co w konsekwencji prowadziło do sporego zaśmiecenia systemu.
Inna metodą była kompilacja za pomocą VirtualBoxa w 32 bitowym systemie, a następnie kopiowanie binariów na macierzystą maszynę… co w sumie trwało dłuuuugo.
Czas na kolejną, trzecią metodę, która wydaję się być ciut łatwiejsza, dwa ciuty szybsza i … pouczająca 🙂
Do kompilacji 32 bitowej wersji Wine w 64 bitowym Ubuntu skorzystamy z dobrodziejstwa jakim jest chroot czyli tymczasowej zmiany katalog głównego (root) do innego przez nas wybranego.
Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest izolacja uruchamianej aplikacji od reszty systemu, a w związku z czym możliwość instalacji innego systemu nawet w zmienionej architekturze. Przejdźmy do konretów.
1) Zaczynamy od instalacji potrzebnego oprogramowania i utworzenia katalogu, w którym będziemy trzymali nasz „nowy” system wraz ze wszystkimi plikami (ok 250MB bez Wine, 2GB z Wine) i chociaż może to być dowolna lokalizacja to przestrzegam przed użyciem lokalizacji /home)
sudo mkdir /var/chroot
2) Edytujemy plik /etc/schroot/schroot.conf
i na samym końcu dodajemy następujące linijki
[precise]
description=Ubuntu Precise
directory=/var/chroot
users=nazwauzytkownika
groups=sbuild
root-groups=root
3) Instalujemy nowy system (tylko najpotrzebniejsze pliki) we wskazanej lokalizacji, architekturze 32bit i przy pomocy mirrora ICM
4) Kopiujemy listę repozytoriów (upewnijmy się, że mamy dodane oryginalne ppa wine)
5) Przełączamy się do naszego „nowego” systemu
6) Aktualizujemy i ściągamy zależności do kompilacji wine
7) Kolejne kroki są jak przy zwykłej kompilacji wine, możmy użyć wersji git lub konkretnej wersji źródeł wine
8) Uruchomienie – aby skorzystać z naszej skompilowanej wersji wine z macierzystego systemu należy spełnić jeszcze dodatkowej zależności poprzez instalację wine z pakietu chyba, że już mamy to zrobione.
Uruchamiamy jak zwykłą skompilowaną wersję wine np.
/var/chroot/wine/wine notepad (zgadzamy się na instalację gecko itp)
Katalog wine można przenieść do innej lokalizacji. Tak skompilowaną wersję przetestowałem z sukcesem na Wow.exe 😉