Kilka rzeczy do zrobienia po instalacji OpenSuse 13.1 – KDE

suseOpenSuse jest stosunkowo mało znaną dystrybucją w Polsce mimo, iż jedną z największych. Najczęściej kojarzony ze środowiskiem KDE i nie bez kozery gdyż OpenSuse jest najczęściej używaną dystrybucją developerów KDE przez co jak można się spodziewać wyjątkowo dopracowaną 😉 co oczywiście nie oznacza, że w innych dystrybucjach jest źle. Wręcz przeciwnie, ale Suse(ł) po prostu wygląda ładnie przy pierwszym kontakcie i dużo drobiazgów o tym świadczy.

Zawsze wydawało mi się, że dystrybucją, która jest najprzyjaźniejsza nowym użytkownikom jest Ubuntu (bo jest) i tu pojawia się mocno niedoszacowany OpenSuse, który swoimi rozwiązaniami bije Ubuntu o głowę.

Głównie mam na myśli:

– Yast2 – czyli zintegrowane zarządzanie całym system przy pomocy kilku/nastu graficznych narzędzi: wyłączenie usługi? klik klik, skonfigurowanie sieci, użytkowników, modułów jądra, oprogramowania?? klik klik. Yast działa zarówno w środowiskach graficznych KDE/Gnome jak i również graficznie w terminalu.

– Oprogramowanie, ilość programów jest zbliżona do Debiana, a wszystko to dzięki dzięku usłudze obs, która pozwala na budowanie pakietów poprzez www

– Instalacja oprogramowania – to chyba najprzyjemniejsza cecha. Instalować programy możemy poprzez terminal, poprzez Yasta, ale również poprzez stronę www: http://software.opensuse.org Wpisujemy interesujący nasz program, klikamy na link co następnie powoduje odpalenie graficznego instalatora i gotowe.
Instalacja sterowników graficznych, kodeków? To tylko klik klik 🙂

OpenSuse jak na razie wydaje się być również znacznie bardziej stabilne niż np Ubuntu, które w wersji 13.10 doprowadzało mnie do szewskiej pasji.

Przejdźmy do samej konfiguracji systemu, o ile tylko udało nam się przejść przez instalator, który jest majstersztykiem chociaż liczba opcji może być z początku przytłaczająca.

Do instalacji warto użyć wersji DVD gdyż wersja CD nie zawiera wszystkich plików językowych i trzeba będzie instalować później (przynajmniej pod KDE).

1) Po instalacji, powinniśmy zaktualizować system, ale zanim to zrobimy zmieńmy kilka opcji w Yast’cie:

W Aktualizacje Online oraz Zarządzanie Oprogramowaniem zaznaczmy opcje w menu Opcje: Wyczyść podczas usuwania pakietów oraz Ignoruj zalecane pakiety dla już zainstalowanych pakietów

2) Drugą rzeczą, którą warto zmienić to to aby Yast nie zamykał się po instalacji oprogramowania:

Edytor /etc/sysconfig -> System -> Yast2 -> GUI -> PKGMGR_ACTION_AT_EXIT zmieniamy na summary.

3) Aktualizujemy cały system ulubioną metodą np w terminalu:

sudo zypper refresh
sudo zypper update

Po zakończeniu restartujemy

4) Czas na sterowniki graficzne, w przypadki Nvidii przechodzimy na stronę:
http://en.opensuse.org/SDB:NVIDIA_drivers  i jeśli tylko mamy nową kartę do klikamy w pierwszy obrazek, dla starszych w pozostałe:

Przechodzimy przez cały instalator i zgadzając się na dodanie repozytorium.

Dla kart AMD podobna zasada: http://en.opensuse.org/SDB:AMD_fglrx

Restart

5) Czas na kodeki multimedialne, przechodzimy na stronę: http://opensuse-guide.org/codecs.php klikamy na przycisk Install Multimedia Codecs i gotowe. Jeżeli w trakcie instalacji zostaniemy zapytani o zależności to wybieramy opcję: „ze zmianą dostawcy” i klikamy ponów.

6) Potrzebujemy jeszcze flasha:

sudo zypper install flash-player

7) Bardzo dobry widget pogodowy dla KDE: http://software.opensuse.org/package/plasmoid-yawp

8) Odtwarzacz muzyki Clementine, nie przepadam za Amarokiem

http://software.opensuse.org/package/clementine (warto sięgnąć po nowszą wersję z „niestabilnych” pakietów)

sudo zypper remove amarok

9) Steam http://software.opensuse.org/package/steam wybierzmy repozytorium game-tools

10) Smplayer:

sudo zypper install smplayer

7) Reszta pakietów już wedle uznania, polecam z korzystania ze strony http://software.opensuse.org/131/pl. Jedna uwaga, czasami warto ściągać same paczki rpm dla małych programów niż zapisywać się do całego repozytorium. Nie warto robić zbyt dużego śmietnika, ale jak by co to repozytoriami też zarządzamy z Yasta 🙂

8) Mały tips jak poprawić wygląd czcionek:

Ustawienia systemowe -> Wygląd programów -> Czcionki -> Wygładzanie czcionek Włączony -> Konfiguruj -> Użyj wygładzania podpikselowego RGB -> Styl hintingu Delikatny

i logout.

9) I jeszcze polepszamy wygląd ikon libreoffice:

sudo zypper remove libreoffice-kde4
sudo zypper install  gtk3-theme-oxygen gtk3-engine-oxygen

Przechodzimy do Wygląd programów -> GTK -> upewniamy się, że motyw GTK2/3 mamy wybrany: oxygen-gtk

Polecam również zapoznać się z:

http://nocnypingwin.blogspot.com/2014/01/zmiana-ikon-w-libreoffice-na-faenza.html
http://nocnypingwin.blogspot.com/2014/01/integracja-kde-z-androidem.html
http://nocnypingwin.blogspot.com/2014/01/penoekranowe-programy-gry-filmy-pod-kde.html