Klient Mega na Linuxa

Świętej pamięci serwis megaupload był dobrze znany wszystkim internautom Kim Dotcom również, chociaż ten ostatni akurat żyje.

Mega jest relatywnie nowym serwisem do przechowywania danych (jak np. Dropbox), który oprócz swojej ogromnej ilości wolnego miejsca (darmowe 50GB) szczyci się również szyfrowaniem end-to-end czyli teoretycznie dane przechowywane na serverze powinny być w postaci zaszyfrowanej, a klucz powinien znajdować się na kliencie. Jak jest w rzeczywistości, nie wiadomo, lepiej nie trzymać krytycznych rzeczy w chmurze 😉

Wracając do meritum, Mega jest dostępne oczywiście poprzez stronę, ale brakowało klienta na Linuxa, co niedawno uległo zmianie i mamy ładnego klienta napisanego w Qt.

Paczki są dostępne dla openSUSE (12.2, 12.3, 13.1), Fedory (19,20), Debiana (6,7), Ubuntu 12.04 – 14.04). Dla Archa paczki znajdują się w repozytorium AUR.

Instalacja w wersji terminalowej przebiega w następujący sposób:

sudu zypper in megasync-openSUSE_13.1.x86_64.rpm

Nic nie stoi na przeszkodzie aby kliknąć dwa razy paczkę i uruchomić apper’a (KDE).

Pierwsze uruchomienie aplikacji Mega powoduje wyświetlenie kreatora, za pomocą którego możemy zalogować się lub stworzyć konto.

Wybieramy synchronizację wybranych katalogów.

Pod KDE, w zasobniku tworzy się ikonka, którą możemy kliknąć aby móc zarządzać naszym kontem Mega.

Kliknięcie na ikonę powoduje wyświetlenie okna pokazującego status synchronizacji oraz ostatnio zsynchronizowane pliki.

Kliknięcie na strzałkę przy ostatnio zatkualizowanym pliku powoduje stworzenie linku i skopiowanie jego adresu do schowka. Niestety w przypadku KDE nie da się tego zrobić z menu kontekstowego. Dla Gnome’a zaś istnieje specjalna paczka dla modyfikująca Nautilusa.

Ikona koła zębatego w prawym górnym rogu powoduje wejście do ustawień.

Co prawa klient Mega jest zamkniętym oprogramowaniem, ma zostać on niebawem otwarty na zasadach open-source. Niemniej tuż przed oficjalnym zaprezentowaniem aplikacji źródła były przez jakiś czas dostępne na serverze 😉

https://mega.co.nz/#!W09XARYA!oWQucr1AqL78pju9LvItOffR-bbcR1_WDIPsywrmiYo

https://mega.co.nz/#!qgtTDZhK!TpfNxXuhe0VWPcKOz_dvk6MzjHxsoFjyvNbhX4XSeA8