Metro Last Light na Linuxa

Kilka dni temu na linux’owej platformie Steam pojawiła się pierwsza (no może 2 albo 3) gra, którą spokojnie możemy zaliczyć do serii AAA.

Metro Last Light jest adventure/shooterem osadzonym w post apokaliptycznym uniwersum Metra stworzonym przez pisarza Dmitrija Głuchowski, notabene polecam jego książki.

Gra została wydana w maju 2013 i zebrała naprawdę dobre recenzje, średnia metacritic to 82.

Gra dostępna jest również w polskiej wersji językowej. Aby ją zakupić należy udać się na Steam lub kupić wersję pudełkową, która zawiera  klucz aktywacyjny do Steam’a..

Pewną ciekawostką jest to jak gra wypada w porównaniu z wersją np. windows’ową. Niestety nie posiadam wciąż tego tytułu, ale sądząc po wypowiedziach szczęśliwych posiadaczy gra się naprawdę znakomicie, port linuxowy jest dobrze zoptymalizowany i wygląda prawie jak wersja windowsowa.

No właśnie, prawie. Otóż wersja okienkowa wykorzystuje DirectX11, pingwinowa oczywiście opengl. Różnica polega jedynie na braku efektu teselacji w wersji linuxowej, czego można było się spodziewać. Porównanie obu wersji można obejrzeć pod poniższym adresem:

http://www.overclock.net/g/a/1056367/metro-last-light-windows-vs-linux-graphics-comparison/