MiniDLNA – strumieniowanie poprzez sieć

Standard komunikacji DLNA zagościł na dobre we wszystkich urządzeń domowych, no prawie. Pozwala on w łatwy sposób, no prawie, strumienować film/muzykę/obraz z naszego domowego servera/pc do urządzeń mobilnych, telewizorów, pralek (rozpędziłem się) czy głośników.

To drugie 'no prawie' wynika z narzekań niektórych użytkowników spowodowanych niekompatybilnością między niektórymi urządzeniami (różnych producentów) mimo użycia DLNA, ale na przy łączeniu się z TV czy komórka/tabletem wszystko na ogół działa.
Jako jednostka nie posiadająca TV ani głośników w każdym kącie ze wsparciem DLNA testowanie padło na połączeniu PC’ta z tabletem.

Przygodę rozpocząłem od instalacji gnomowego odpowiednika narzędzia do streamowania zwanego Rygel. Przygoda ta zakończyła się porażką, ale pewnie to moja wina.

Kolejna przygoda (tym razem udana) to program: MiniDLNA.

1) Program instalujemy poprzez repozytorium rpm fusion np.:

yum install minidlna

2) Po instalacji z uprawnieniami roota musimy wyedytować plik: /etc/minidlna.conf

Należy odkomentować pole port, network_interface i wpisać nazwę naszego interfejsu (ifconfig), dodać katalog(i) zawierający multimedia (najlepiej jakbył to był specjalny, wydzielony katalog).

3) W firewallu należy odblokować porty 8200 TCP i 1900 UDP

4) Pierwsze uruchomienie z opcją -d czyli: minidlna -d potem ctrl-c i możemy uruchomić przy pomocy systemctl: systemctl start minidlna.service (w Ubuntu /etc/init.d/minidlna start)

5) Na tablecie z Androidem korzystałem z dwóch aplikacji o podobnej funkcjonalności czyli: UPnPlay i MediaHouse, różnią się tylko stopniem toporności.