Nepomuk – indeksowanie plików w KDE 4.10

Kilka dni temu w Fedorze 18 pojawiła się aktualizacja do KDE 4.10.1, słynnej już wersji 4.10, nad którą wszyscy się zachwycają.

Jedną z nowości jest napisany od nowa system indeksujący pliki, który wchodzi w skład nepomuk-core. Jak bywa z nowościami w świecie linuxa, wiemy 🙂

W moim przypadku objaw „nowości” charakteryzował się informacją o zindeksowanej 0 ilości plików mimo iż sam program indeksujący uruchamiał się po 2 minutach nieaktywności komputera.

Zmuszenie do prawidłowego działania wymagało trochę szamańskich zdolności:

– usunąłem cała bazę nepomuka rm -r ~/.kde/share/apps/nepomuk

– przelogowanie

– indeksowanie ruszyło z kopyta, ale jakby utknęło na statusie „Obliczanie”. Na szczęście Wstrzymaj, a potem Uruchom w oknie Kontrolera Nepomuk dało odpowiedniego kopniaka i widziałem już postęp dla poszczególnych plików

– po zakończeniu indeksowania wszystko w zasadzie działało poza tym, że dla plików z muzyką nie były wyświetlane tagi lecz sama nazwa pliku. Uruchomienie Amaroka w cudowny sposób naprawiło prawidłowe wyświetlanie.

Będąc wciąż n00b’em w środowisku KDE nie jestem pewien czy to wszystko działa jak powinno, ale czas pokaże. Na forum KDE został zgłoszony podobny błąd, ale został już naprawiony właśnie w wersji 4.10.1 czyli tej, która jest obecnie w repozytoriach fedory.