Odtwarzacz Google Play Music pod linuxem

Jeśli ktoś jest użytkownikiem usługi Google Play Music to mam bardzo dobrą wiadomość. Pojawił się stacjonarny i natywny (nieoficjalny) odtwarzacz pod linuxa o dosyć długiej nazwie: Google Play Music Desktop Player, a w skrócie GPMDP.

Strona GMPDP jest naprawdę ładna i schludna co nie jest aż tak częste w świecie linuxa, ale i sam program prezentuje się naprawdę nieźle.

Ze strony głównej możemy pobrać źródła z githuba lub ściągnąć paczki 32bitowe  oraz 64bitowe dla dystrybucji opartych na Debianie czyli Debian, Ubuntu, Mint itp. Istnieje również gotowa paczka w repozytoriach AUR dla Arch’a.

GMPDP zawiera całkiem sporo funkcji takich jak:

– wbudowany korektor dźwięku- skroblowanie do Last.FM
– minimalistyczna wersja odtwarzacza
– motywy graficzne
– skróty klawiszowe i wsparcie klawiszy multimedialnych
– wsparcie dla szyny powiadomień
– sterowanie utworami w zasobniku
– tworzenie list odtwarzania

Innymi słowy jest do niezbędne minimum dla każdego odtwarzacza muzyki. Oczywiście wszystko nabiera głębszego sensu jeśli aktywnie korzystamy z usługi Google Play Music. W przeciwnym wypadku odtwarzacz wydaje się być trochę ubogi i niewyróżniający się.

Przy pierwszym włączeniu programy należy zalogować się swoim kontem google:
gp1

Po zalogowaniu powinniśmy zobaczyć naszą Google’ową bibliotekę utworów:
gp2

Przechodząc do ustawień możemy skonfigurować niezbędne opcje jak i również przejść do sklepu GPM czy też włączyć usługę abonamentową:

gp3

gp5

Przy pierwszym włączeniu odtwarzacza rozpocznie się automatyczna synchronizacją z chmurą:

gp6

Zminimalizowany odtwarzacz prezentuje się następująco:

gb7

W przypadku minimalizacji do zasobnika, w Gnome’ie ikona pojawia się w prawnym górnym rogu (zależy od dodatku w gnome shell). Kliknięcie na ikonę pozwala na wyświetlenie menu za pomocą również którego możemy sterować odtwarzaniem muzyki.

gb8