Ostatnia aktualizacja Adobe Flash dla Linuxa

W tym tygodniu ukazała się aktualizacja Adobe Flasha 11.2 na wszystkie platformy, ale wydanie natywne pod linuxa jest szczególne gdyż jak zapowiedziało Adobe, jest to ostatnia duża aktualizacja pod pingwina. Przez kolejne następne pięć lat Adobe będzie wydawało jedynie pomniejsze poprawki (dotyczy to również androida)

Jednakże jest jeden wyjątek czyli Google Chrome, który poprzez protokół Pepper API będzie posiadał wbudowanego i aktualizowanego przez adobe flasha. Nie musze oczywiście dodawać, iż protokół ten jest wykorzystywany tylko przez Chrome’a i nie wydaje się aby miało coś zmienić.

Alternatywą, oprócz istniejących kompilacji może open-source’owe wersja flasha (Lightspark, Gnash) jednakże komfort ich używania pozostaje wiele do życzenia.

Na szczęście wszystko wskazuje że, wraz ze wzrostem popularności HTML5 (już teraz można wiele filmów w youtube oglądać w HTML5 http://www.youtube.com/html5?hl=pl), brakiem flasha w iOS, Adobe Flash szybko odejdzie do krainy wiecznych łowów i nigdy nie powróci.