ownCloud czyli własna chmura

Działając pod natchnieniem „wielkiego brata” ostatni czas spędziłem na poszukiwaniu alternatywy dla najpopularniejszych usług sieciowy i z przyjemnością donoszę o istnieniu prywatnej chmury pozwalającej na trzymanie plików, kalendarzy, muzyki (w trym strumieniowania) i wiele więcej, oczywiście nie zapominając o synchronizacji pomiędzy różnymi urządzeniami (w tym mobilnymi).

Chmura, o które zamierzam opisać to ownCloud będącym otwartym oprogramowaniem tworzonym przez jednego z twórców KDE.

Jedyną niegodnością (zaletą?) posiadania prywatnej chmury jest konieczność utrzymywania hostingu (php, apache, baza), ale to w sumie jedyny „minus” przy całej gamie plusów.

Do sprawdzania zabrałem się na Fedorze 18×64 KDE.

1) Instalację rozpoczynamy od dodania repozytorium ze strony głównej ownCloud co pozwoli na zainstalowanie paczki wraz ze wszystkimi potrzebnymi zależnościami

cd /etc/yum.repos.d/
wget http://download.opensuse.org/repositories/isv:ownCloud:community/Fedora_18/isv:ownCloud:community.repo
yum install owncloud

Następnie kilka drobnych kroków:

vi /etc/selinux/config (ten krok jest dosyć kontrowersyjny, można spróbować bez wyłączenia ochrony lub spróbować dodać wyjątek jeśli selinux zwróci błąd)
SELINUX=disabled

chown -R apache.apache /var/www/html/owncloud/

Uruchamiamy apache’a

apachectl start

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, iż jeśli będziemy chcieli na poważnie zająć się hostowaniem np. na własnym serverze to należy dokładnie przejrzeć konfigurację usług serwerowych pod kątem bezpieczeństwa.

2) Pierwsze uruchomienie – otwieramy przeglądarkę i przechodzimy na stronę http://127.0.0.1/owncloud.

Wybieramy nazwę użytkownika, hasło i klikamy zakończ konfigurowanie.

Prawda, że proste?:)

3) Pliki – pierwsza opcja to możliwość hostowania plików, działanie jak dropbox

4) Muzyka – skoro możemy trzymać pliki to i również muzykę, a skoro muzykę to czemu jej nie słuchać poprzez własną chmurę! (działa)

5) PIM – coś co mnie bardzo ciekawiło to kalendarz. Okazuje się, że istnieje otwarty format, a wręcz standard trzymania informacji pod postacią kalendarza, jest nim DAV. Niestety najpopularniejsze usługi „kalendarzowe” wprowadzają swoje formaty przez co utrudniają koegzystowanie z innym oprogramowaniem, ownCloud tego nie robi.

W ownCloud można tworzyć spotkania, nowe kalendarze itp. funkcje jakie powinien spełniać kalendarz. Do wysyłania powiadomień mailem jest osobna wtyczka.

Następnie chciałem sprawdzić jak przebiega synchronizacja z PIMem, który oferuje np. KDE czyli KOrganizer. Okazuje się, że dosyć fajnie.

Jako rodzaj kalendarza jaki chcemy dodać wybieramy „Zasób groupware DAV” i podajemy adres naszej chmury wraz z loginem i hasłem.

Dwie sekundy i zawartość chmury ląduje w KOrganizer’ze.

Oczywiście synchronizacja w drugą stronę również działa. Wydarzenie utworzone w KOrganizer pojawi w chmurze na stronie web.

6) Kontakty – nic specjalnego. Sądzę, że nabiera to znaczenia, kiedy do ownCloud dodamy wtyczkę zarządzającą pocztą.

7) Zdjęcia – ownCloud potrafi wykryć czy w trzymanych plikach są jakieś pliki graficzne, które może wyświetlić jako prezentację.

8) Klient – na koniec pozostał jeszcze klient ownCloud, którego możemy zainstalować (natywnie!) na komputerze i będzie pełnił rolę pośrednika w przesyłaniu plików do chmury.

yum install owncloud-client

Odpalamy kreatora połączeń.

I następnie ładna ikona informująca o statusie synchronizacji ląduje w zasobniku.

Pliki, które przekopiujemy do wybranego przez nas katalogu wylądują na naszej stronie webowej ownCloud’a.