Premiera openSUSE 13.2

suseWczoraj ukazała się długo oczekiwana nowa wersja openSUSE 13.2. Po prawie roku otrzymaliśmy dobrze przetestowaną dystrybucję (zautomatyzowane testowanie) z całą gamą odświeżonych pakietów.
Fajerwerków nie ma, ale warto docenić chociażby nową wersję instalatora, który stał się jeszcze bardziej przejrzysty. Domyślnie również wybierany jest brtfs jako domyślny system plików, ale można łatwo to zmienić.

Chociaż openSUSE bezwzględnie kojarzy się z doskonałą implementację KDE (4.14) do wyboru dostępne są również inne popularne środowiska graficzne jak: Gnome 3.14, Mate 1.8.1, XFCE 4.10, Enlightenment 19, LXDE 0.55.

Dla developerów znalazły się Qt Creator wraz z bibliotekami Qt5, KDevelop 4.7, Anjuta 3.14, Ruby 2.1.3, Python, 2.7.8 i 3.4.1, PHP 5.6.1, Perl 5.20.

KDE 5 jest dostępny jako opcja do zainstalowania, ale ponieważ jest to wciąż wczesna wersja i brak jest wszystkich programów zmigrowanych do Qt5, warto poczekać.

Do zarządzania migawkami brtfs pojawiło się narzędzie Snapper, konfiguracjami sieciowymi zajmuje się teraz Wicked, a Dracut dba o krótszy czas bootowania. Całość chodzi na kernelu 3.16.6.

Dzięki zaktualizowanym linkom można korzystać z konfiguracji przedstawionej pod tym linkiem:
http://nocnypingwin.blogspot.com/2014/01/kilka-rzeczy-do-zrobienia-po-instalacji.html

Przejdźmy do sekcji problemy bo i te występują.

– użytkownicy kart graficznym AMD korzystający z własnościowych sterowników powinni się wstrzymać z aktualizacja, a to dlatego, że AMD nie wypuściło jeszcze zaktualizowanych sterowników fglrx, które obsługują Xorg 1.16…

– po instalacji zniknęły mi ogonki w klawiaturze, rozwiązanie:  Yast -> Układ klawiatury systemowej -> wybrać polski, ok i przelogować się.

Więcej problemów nie stwierdziłem 🙂

Linki do wersji instalacyjnych: (zalecam wersję pełną DVD aby mieć od razu wszystkie pliki językowe)
http://software.opensuse.org/132/pl