Przekierowanie okien pełnoekranowych… problemy z SMplayerem

26 grudnia 2012 Canonical dokonało pewnej ważnej aktualizacji dla Ubuntu 12.10, a i pewnie znając różne chochliki będzie to miało wpływ na późniejsze edycje, mianowicie zmienione zostało ustawienie Compiza pod nazwą: Cofnij przekierowanie okien pełnoekranowych (unredirect_fullscreen_windows).

Zmiana jest o tyle ważna dla użytkowników Unity i Compiza, iż bardzo przyspiesza „rysowanie” w aplikacjach pełno-ekranowych np. grach, ale nie o tym chciałem napisać.

Po wprowadzeniu tej zmiany (i tylko jej) zaczęły pojawiać się u mnie o problemy z SMPlayer’em (nakładka graficzna na MPplayer) wraz z vdpau objawiające się „wykrzaczaniem” się aplikacji podczas przewijania filmu i/lub min/maksymalizacji okna i/lub po prostu w czasie zamykania okna. W tych sytuacjach SMPlayer zawsze na koniec pokazywał ładny loga, na końcu którego najczęściej widniały komunikaty „frame sync error„.

Problem pojawił się na tyle szybko, że od razu powiązałem to z aktualizacją, ale nie wiedziałem jak to naprawić, a nie chciałem tracić zysku na wydajności poprzez wyłączenie funkcji w Compizie. Po zmianach sterowników, mplayerów itp etc (notabene problemu nie było z totemem, vlc) wreszcie znalazłem.

Otóż odtwarzacze wideo nie są w pełni przystosowane do tej zmiany w Compizie i dla tych właśnie kilku najpopularniejszych odtwarzaczy Canonical dodało regułę, która wyklucza niektóre odtwarzaczen totem i vlc, flash.

Definicję reguły można znaleźć w CCSM ->  Ogólne -> Composite -> pole Unredirect Match.

(any) & !(class=Totem) & !(class=MPlayer) & !(class=Vlc) & !(class=Plugin-container) & !(class=Firefox) & !(class=Smplayer)

Po tym jak dodałem do reguły Smplayer, problem zniknął, może to komuś pomoże.