Redshift – ciepły kolor dla twoich oczu

Redshift to program, który dostosowuje temperaturę kolorów oraz poziom jasności na monitorze w określonych porach dniach. Wieczorem jasność jest zmniejszana oraz eliminowany jest kolor niebieski przez co odnosi się wrażenie, że wszystkie barwy przesycone są czerwienią. Ma to o tyle znaczenie, że przy pracy w godzinach wieczornych znacznie łatwiej się pracuje  z monitorem/laptopem.

Ten typ aplikacji stał się szczególnie modny ostatnimi czasy na smartfonach.

 

Redshift powinien być dostępny w większości dystrybucji:

sudo pacman -S redshift

sudo apt install redshift

itd…

 

Po instalacji należy zainstalować jeszcze widget, którym możemy sterować ustawieniami Redshifta.

Dla plasma5 najpopularniejszy to plasma-applet-redshift-control (w Archu pakiet nazywa się: plasma5-applet-redshift-control)

W przypadku Gnome’a widget jest już dostępny i wystarczy uruchomić program jako: redshift-gtk

 

W przypadku widgetu dla KDE konfiguracja jest nieskomplikowana. W okienku general można zaznaczyć opcję autostartu oraz wybrać rodzaj używanych ikon.

W zakładce advanced możemy podać naszą lokalizację dzięki czemu Redshift będzie mógł automatycznie dostosować się do otoczenia. Automatyczna lokalizacja wymaga posiadania pakietu  gpsd. Natomiast w przypadku ręcznego ustawienia można wprowadzić parametry  posiłkując się np. http://www.latlong.net/

Pozostałe parametry związane z jasnością i temperaturą należy dobrać sobie według własnego upodobania.

 

Kilka uwag:

– Redshift nie wspiera waylanda

– Poziom jasności jest tak naprawdę zmieniany tylko poprzez gammę i nie ma wpływu na podświetlenie co może mieć znaczenie w przypadku laptopów.