Runescape NXT

runescapeSpieszę donieść, że w poniedziałek ukazała się nowa wersją klienta dla gry z gatunku mmorpg: Runescape. Do tej pory mieliśmy do czynienia z klientem gry opartym o javę. Natomiast nowa wersja o nazwie NXT (next) oparta jest całkowicie o c++, zatem mamy duży skok wydajnościowy, a co więcej wprowadzona została zupełnie nową grafika. Przeskok jest naprawdę spory: mniej więcej jak od średniowiecza do pozytywizmu.

Oprócz standardowej wersji na windows’a, wydany również został natywny klient linux’owy pod postacią paczki .deb, a zatem Ubuntu/Debian chociaż widziałem już nieoficjalne paczki dla innych dystrybucji. Całość jest do pobrania ze strony głównej: https://www.runescape.com/download?jptg=ia&jptv=carousel_1

Przyznam się, że nigdy wcześniej nie grałem w Runescape’a i chociaż gra jest naprawdę popularna, wcześniejszy klient java’owy mocno mnie odstraszał. Instalacja NXT’a przebiega bez większych trudności.

Grałem tylko przez krótką chwilę i to w wersje darmową, ale pierwsza rzecz, która się rzuca w oczy to bardzo natrętne reklamy. Druga rzecz, która się rzuca w oczy to dosyć kanciasta i ascetyczna grafika. Podobnie jak w Albion Online, chociaż AO wygląda lepiej. Jednak koniec końców w grach mmorpg grafika nie jest najważniejsza.

Momentami miałem problem z niedziałająca kamerą, niekiedy ginęły  tekstury aczkolwiek całość działała dosyć płynnie.

Poważnym problemem, na który natrafiłem to problem ze stabilnością. Gra co jakiś się wykrzacza: Process (runescape) of user dumped core. Stack trace of threaaise (libc.so.6) co oznaczałoby jakąś niekompatybilność z główną biblioteką libc. Miejmy nadzieję, że błąd zostanie wkrótce naprawiony.

Poniżej kilki zrzutów ekranu z linux’owej wersji Runescape’a.

run1

run2

run3

run5

run8