Servo – nowa przeglądarka od Mozilli

Trzeba przyznać, że Mozilla nie spoczywa na laurach i poza dalszym rozwijaniem Firefox’a (https://nocnypingwin.pl/elektroliza-firefoxa/) fundacja pracuje nad nową generacją przeglądarki o nazwie Servo.  To co Servo ma swoich założeniach (https://github.com/servo/servo/wiki/Design) jest delikatnie mówiąc ambitne i jeśli chociaż część planu zostanie zrealizowana to tym lepiej dla użytkownika.

Co ciekawe nowa przeglądarka jest od zera pisana w języku programowania Rust co ma rozwiązać wiele niedoskonałości związanych z bezpieczeństwem w C++. Silnik tworzony jest również pod urządzenia mobilne co tłumaczy dołączenie do współpracy Samsunga. Być może to kolejne podwaliny dla systemu Tizen, czas pokaże.

 

Niedawno Mozilla postanowiła udostępnić wersję deweloperską Servo. Do pobrania ze strony https://download.servo.org/ jest wersja dla Linuxa (64bit) oraz Max OS X, wersje dla Windowsa i Androida mają ukazać się niebawem. Dla Archa w AUR znajduje się już odpowiednia paczka.

Po rozpakowaniu tarballa tar -xvf servo-latest.tar.gz i uruchomieniu skryptu ./runservo.sh powinno wyświetlić się okno przeglądarki, które jest pozbawione wszelakich przycisków. Dostępny jest jedynie pasek adresu/wyszukiwania. Nie wszystkie strony się renderują, a terminal trzaska błędami. Jednak jak na wersję pre alpha chyba lepiej nie mogło być.

 

servo1servo2

 

Firefox’owi napewno przyda się lifting, a może nawet reinkarnacja pod postacią Servo, aczkolwiek ogrom pracy związany z tworzeniem nowej przeglądarki od zera jest tak duży, że o ile zobaczymy finalną wersję to dopiero za kilka lat.