Skype alpha na linuxa

Po tym jak Microsoft porzucił wsparcie dla starej i leciwej, ale wciąż natywnej wersji Skype’a, poinformował na oficjalnym blogu o ekscytujących wiadomościach dla użytkowników linux’a. Jedni nie dowierzali, inni wietrzyli podstęp. Wszyscy mieli trochę rację 🙂

Ekscytująca wiadomość w rozumieniu Microsoftu to nowy klient na linuxa… w wersji alpha, a nawet dałoby się rzec, że prealpha. Oprócz nowego ładnego interfejsu otrzymujemy możliwość wykonywania rozmów głosowych oraz chatowania czyli coś co istniało kilkanaście lat temu i od dawna działa w google’u. Nici z rozmów wideo, że o grupowych już nie wspomnę, chyba, że chcemy skorzystać z Chromebooka lub przeglądarki Chrome. Tak to kolejna nowość, możliwość skorzystania z przeglądarki.

 

Skoro jesteśmy już przy przeglądarkach warto dodać, że nowa aplikacja Skype jest tak naprawdę aplikacją web’ową opakowaną jedynie w natywne okienko (technologia Electron) z zaimplementowaną obsługą WebRTC. Z jednej strony to dobrze bo pozwala utrzymać spójność  pomiędzy wieloma platformami, z drugiej strony otrzymujemy wybrakowany produkt względem innych systemów, na których można korzystać z natywnej aplikacji jak i przez przeglądarkę.

 

Udostępnione zostały 64bitowe wersje paczek .deb oraz .rpm, natomiast w repozytoriach AUR paczka nazywa się: skypeforlinux-bin.

skype1

 

skyp2