SteamOS 1.0 pod VirtualBox’em

Kilka dni temu Valve opublikowało do ściągnięcia pierwszą wersję (beta) systemu SteamOS. Co więcej, niektórzy (US) szczęśliwcy dostali również do testowania prototypy SteamBox’a.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom, SteamOS oparty jest o stabilną wersję Debiana Wheezy 7.1, tak więc nie Ubuntu, a nazwa kodowa wersji 1.0 to Alchemist.

Cały system możemy traktować jako osobną dystrybucją, natomiast wszyscy z wypiekami oczekują co Valve doda od siebie. Warto również nadmienić, że w systemie włączone są jedynie repozytoria Valve.

Jak do tej pory zmiany są ciekawe, ale rewolucji nie powinniśmy oczekiwać. W domyślnym trybie instalacyjnym SteamOS uruchamia się w trybie BigPicture czyli to co każdy może włączyć w kliencie steam.

Jako, że cały system bazuje na Debianie „pod spodem” mamy gnome shell’a. Innym ciekawym dodatkiem jest użycie własnego kompozytora będącego fork’iem xcompmgr.

Kernel w wersji 3.10 wraz dodatkowymi patch’ami od Valve na razie nie przynosi znaczących zmian w wydajności.

X.org w wersji 1.12.4 wygląda standardowo. Jestem bardzo ciekaw jaki będzie kierunek, Mir czy Wayland, a może coś jeszcze innego?:)

Paczka SteamOS, która jest dostępna do ściągnięcia zawiera sterowniki tylko dla Nvidii co oczywiście niedługo ulegnie zmianie i dodane zostanie wsparcie dla AMD i Intel. Nie da się ukryć, że wszystko jest mocno w wersji beta, a nawet alpha zatem nie polecam instalacji innych niż testowych i taką właśnie instalację testową przeprowadziłem w VirtualBox’ie 🙂
1) Zaczynamy od ściągnięcia paczki SteamOS:
http://store.steampowered.com/steamos/download/?ver=custom

2) Następnie należy przygotować VirtualBox’a, wybrać Debian x64, odpowiednią ilość RAM, dysk 15GB oraz pamięci GPU. Jedynym „innym” niestandardowym ustawieniem jest konieczność używania EFI.

3) Rozpakowujmy paczkę .zip

4) Instalujemy program xorriso (będzie potrzebny do konwersji do .iso)

sudo apt-get install xorriso

5) Konwertujemy do iso (ja mam ściągniętą paczkę w katalogu ~/Pobrane/)

xorriso -as mkisofs -r -checksum_algorithm_iso md5,sha1 -V 'Steam OS' -o ~/Pobrane/SteamOSInstaller.iso -J -joliet-long -cache-inodes -no-emul-boot -boot-load-size 4 -boot-info-table -eltorito-alt-boot --efi-boot boot/grub/efi.img -append_partition 2 0x01 ~/Pobrane/SteamOSInstaller/boot/grub/efi.img -partition_offset 16 ~/Pobrane/SteamOSInstaller

6) Startujemy naszą wirtualną maszynę, jako płytę startową wskazujemy nasz wygenerowany plik iso, a po starcie wybieramy „Automated Install

7) Po zakończonej instalacji i restarcie na ekranie Gruba wybieramy opcję recovery mode celem usunięcia sterowników nvidii.

8) Usuwamy sterowniki:

apt-get purge nvidia-*
rm /usr/share/X11/xorg.conf.d/55-nvidia-steam.conf
dpkg-reconfigure xserver-xorg

9) Na koniec instalujemy dodatki VirtualBoxa (z menu wybieramy Install Guest Additions)

mount /media/cdrom0
cd /media/cdrom0
sh VBoxLinuxAdditions.run

I na koniec tylko reboot

reboot

10) Do systemu logujemy się kontem i hasłem: steam/steam. Z góry uprzedzam, że mogą być problemy z rozdzielczością i uruchomieniem steam client’a, wynika to z ograniczeń VirtualBoxa w zakresie akceleracji,