SUSE Studio

suseJednym z najciekawszych produktów dla użytkowników końcowych z rodziny SUSE jest dla mnie SUSE Studio, które stosunkowo niedawno odkryłem.

SUSE studio jest web’ową aplikacją umożliwiającą stworzenie własnej dystrybucji, w pełni działającego systemu opartego o SUSE/openSUSE, a który można łatwo dostosować do własnych potrzeb.

Największą jak dla mnie zaletą, jest to, że korzystanie z aplikacji jest bardzo, ale to bardzo proste. Wystarczy kilka kliknięć aby utworzyć własny system.

Kolejną zaletą jest mnogość formatów w jakich możemy stworzyć obraz, a są to m.in. wersje: Live CD, instalacyjna, Virtualbox/VMware, OVF, Xen, Hyperv, KVM, czy formaty związane z chmurami Amazon i Suse Cloud.

No i na sam koniec, stworzony system można uruchomić w przeglądarce do testowania przez godzinę, czy podłączyć się poprzez ssh SUSE Studio.
Przygodę z SUSE Studio rozpoczynamy od stworzenia darmowego konta: https://susestudio.com

1) Zaczynamy od wybrania opcji „Create new appliance…” po czym zostaniemy skierowani na stronę, na której musimy wybrać „bazę” dla swojego systemu oraz architekturę.

 

2) Kolejny etap to jakże ważne wybranie nazwy naszego systemu.

3) W kolejnej zakładce możemy dodać dowolne oprogramowanie, które znajduje się w repozytoriach głównych lub też samemu dodać obce repozytoria. Wszelkie zależności powinny się same uzupełnić.

4) Opcje konfiguracji sieciowej oraz tworzenie użytkowników

5) Dostosowanie strony wizualnej, można dodać oczywiście swoje pliki

6) Poziom uruchomienia oraz eula, którą możemy dodać. Zostawiamy domyślne dla środowisk graficznych.

7) Server – nic nie zaznaczamy jeśli nie korzystamy z baz mysql/postgresql

8) Automatyczne logowanie do systemu i opcjonalny autostart programów

9) Appliance – jeśli nie korzystamy ze środowisk wirtualizowanych oraz LVM można ominąć

10) Scripts – możliwość dodania skryptów

11) Files – możliwość dodania własnych plików do obrazu np.:

12) Build – wybieramy formaty w jakich chcemy aby był dostępny nasz obraz. Można to później zmienić.

I gotowe, wystarczy teraz tylko nacisnąć przycisk Build aby rozpocząć proces tworzenia systemu co powinno potrwać kilka minut.

Po zakończeniu proces budowania wystarczy tylko kliknąć na link Testdrive aby przejść do strony, na której możemy przetestować nasz system. Nie będzie to demon szybkości, ale do podstawowych testów powinno wystarczyć.

Na koniec gparted, który dodałem jako dodatkowy program.

Suse Studio może mieć kilka ciekawych zastosowań jak np.: stworzenie własnej płyty z narzędziami „ratunkowymi”, własnego servera czy może odświeżonego wydania ostatniej wersji dystrybucji. W każdym razie możliwości jest dużo.