Syncthing – Android

O Syncthing już kiedyś miałem okazję pisać: https://nocnypingwin.pl/syncthing-wieloplatformowa-synchronizacja/ Jest to międzyplatformowy pogram, który służy do synchronizacji plików pomiędzy katalogami na różnych urządzeniach. Wcześniej nie miałem okazji przetestować Syncthing na Androidzie gdyż aplikacja była mocno w fazie alpha i nie dało się jej uruchomić. To się już na szczęście zmieniło.

Wersję na Androida można ściągnąć ze sklepu Google Play lub FDroid gdyż aplikacja jest otwarta. Po uruchomieniu należy powiązać ją z komputerem, z którym chcemy dokonać synchronizacji. Powiązanie to nic innego jak wymienienie się numerem ID (identyfikator urządzenia). Najprościej jest wysłać ID (np. mailem) mobilnej wersji na komputer stacjonarny niż odwrotnie:

 

Screenshot_20160615-162113

 

Po wprowadzeniu ID na komputerze stacjonarnym (lub innym urządzeniu), mobilna wersja zapyta się czy chcemy zaakceptować nadchodzące połączenie, akceptujemy. Dalej należy już tylko wybrać katalog na telefonie komórkowym oraz katalog na komputerze, z którym chcemy dokonać synchronizacji.

 

Screenshot_20160615-161013

 

I to samo po stronie komputera.

 

st2

 

Przy domyślnej konfiguracji, każda zmiana będzie synchronizowana z drugim urządzeniem, czyli dodanie pliku na androidzie spowoduje dodanie go do synchronizowanego katalogu na komputerze stacjonarnym i odwrotnie.

Jeżeli chcemy aby synchronizacja była tylko jednokierunkowa należy w konfiguracji folderu zaznaczyć opcję: Katalog główny/Master mode, wtedy zmiany z innych urządzeń będą ignorowane.

 

Duża zaletą Syncthing jest jego otwarty kod źródłowy przez co występuje we wszystkich dystrybucjach linuxowych, a także Windows, macOS czy SailfishOS. Dodatkowe dostępne są różnej maści interfejsy graficzne jak i wiersza poleceń.