Tiny Tiny RSS na Red Hat OpenShift

W związku, iż Google postanowiło wycofać usługę Google Reader wraz z końcem lipca jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się zamienniki.

I tak do wyboru mamy przeróżne aplikacje webowe jak Netvibes, Fedly, etc, które mniej lub bardziej przypominają oryginał to jednak nie przypadły mi do gustu głównie poprzez rozdmuchany interfejs. Dlaczego teraz jest wszystko musi być w kafelkach?

Szukając czegoś bardziej minimalistycznego w formie znalazłem projekt Tiny Tiny RSS, który bardzo przypomina GR oraz posiada aplikację na Androida.

Wszystko ekstra, ale szkopuł jest jeden. Aby korzystać z TTS należy mieć własny server, no tak, to „trochę” zniechęca.

Będąc z natury leniwym nie zamierzałem stawiać własnego servera www, bazy tylko po to aby korzystać z RSS :>

Za rozwiązaniem redukującym cały proces do kilku kliknięć jest ojciec i matka Fedory czyli firma Red Hat wraz z darmową (w pewnych limitach) usługą OpenShift.

O OpenShift nie wiedziałem nic wcześniej dopóki nie zacząłem szukać zamiennika do RSS.

Openshift jest produktem RedHat’a pozwalającym na hostowanie otwartego oprogramowania i jest ściśle zintegrowany z githubem.

Do wyboru mamy wersje darmową oraz korporacyjną, ale na potrzeby prostych projektów w zupełności wystarczy darmowa wersja.

Wspierane języki oprogramowania to:

Node.js
Ruby
Python
PHP
Perl
Java

Bazy:

MySQL
PostreSQL
MongoDB

Oraz najpopularniejsze frameworki dla powyższych.

Tworząc aplikację w Openshift budujemy ją jakby z klocków (cartridge) i dokładamy poszczególne elementy jak bazy czy frameworki.

1) Instalację zaczynamy od założenia konta na https://openshift.redhat.com/app/account/new

2) Następnie przechodzimy na stronę: https://openshift.redhat.com/app/console/application_types, rozwijamy sekcję PHP i szukamy gotowej „paczki” Tiny Tiny RSS, klikamy

3) Następny ekran to już tylko wybranie nazwy aplikacji oraz wybranie nazwy naszej przestrzeni (jakby domeny)

4) Po kilkunastu sekundach nasza aplikacja powinna zostać już utworzona i klikając na link powinniśmy zostać przerzuceni na stronę startową TTS. Domyślny użytkownik: admin hasło: password

Oczywiście dalsza zabawa polega na konfiguracji, a jest co konfigurować.

Bez względu czy komuś się spodoba TTS czy nie to OpenShift zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Oprócz samego interfejsu www, który raczej służy do zarządzania kontem, Red Hat napisał specjalne narzędzie ułatwiające pracę z naszymi aplikacjami.

Narzędzie nazywa się rhc i bardzo łatwo instaluje się go na Fedorze:

yum install rubygem-rhc

Następnie powinniśmy odpalić poniższą komendę, która wykona podstawowy setup (export kluczy ssh etc)

rhc setup

rhc help

Inną przydatną komendą jest rhc apps, która wyświetla listę zainstalowanych aplikacji wraz adresami, pod którymi możemy się połączyć przez ssh