Top XX rzeczy do zrobienia po instalacji Ubuntu 17.10

Od czasu październikowej premiery Ubuntu 17.10 już trochę czasu minęło, ale nic nie stoi na przeszkodzi aby trochę zaktualizować standardowy „Top…” poradnik. Do aktualizacji jak zwykle skłonni być posiadacze bardzo nowego sprzętu oraz kart graficznych AMD opartych o otwarty sterownik (zwłaszcza jeśli chcemy grać!).

 

Ubuntu jak zwykle dostępne jest w wielu różnych odmianach oraz trybach instalacji:

https://www.ubuntu.com/download/desktop/thank-you?country=PL&version=17.10&architecture=amd64

Alternatywny mini obraz może pobrać tu:

https://www.ubuntu.com/download/alternative-downloads

Spin Ubuntu oparty o interfejs Budgie:

https://ubuntubudgie.org/downloads

Ubuntu Mate

https://ubuntu-mate.org/download/

Xubuntu

http://xubuntu.org/getxubuntu

Lubuntu

http://lubuntu.net/

Kubuntu

https://www.kubuntu.org/getkubuntu/

 

Jak zwykle po każdej instalacji jest kilka kroków, które warto wykonać oraz zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Kroki nie różnią się bardzo od poprzednich. W zasadzie głównymi nowościami są: powrót do Gnoma, usunięcie Unity oraz opcjonalne użycie Waylanda. Wszystkie komendy wykonujemy w terminalu, ale również możemy posłużyć się nakładkami graficznymi jak: Oprogramowanie czy też Synaptic, w których wystarczy podać nazwę programu.

 

0) Tym razem pojawia krok zerowy czyli wybór trybu, w jakim chcemy pracować. Jest to Ubuntu lub Ubuntu na Xorg. W pierwszym przypadku Ubuntu będzie korzystało z Waylanda, a w drugim z starych Xów. Chociaż domyślnym ustawieniem jest pierwsza opcja to jednak polecałbym przestawienie wajchy na: Ubuntu na Xorg zwłaszcza jeśli używamy starszych programów korzystających z Xów lub myślmy o graniu. To nie jest jeszcze czas na Waylanda.

 

 

1) Jak zawsze rozpoczynamy od aktualizacji czyli od włączenia: (wciskamy klawisz winlogo) Aktualizacje oprogramowania -> Ustawienia i zaznaczamy w zakładce Inne oprogramowanie pole Partnerzy Canonical, a w zakładce  Aktualizacje: Aktualizacje polecane. Zamykamy program, jeszcze raz włączamy w celu odświeżenia repozytorium i instalujemy wszelkie aktualizacje.

 

2) Sterowniki graficzne: wyszukujemy je w programie Dodatkowe sterowniki po czym wybieramy z listy ten najbardziej odpowiadający.

 

Użytkownicy kart Nvidia mogą zainstalować dodatkowe repozytorium z nowszymi wersjami sterowników:

sudo add-apt-repository ppa:graphics-drivers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-graphics-driver-xxx

 

Użytkownicy AMD mają jeszcze lepiej bo nie muszą nic robić gdyż sterowniki są otwarte i znajdują się w głównych pakietach. Co więcej są one już lepsze niż zamknięte sterowniki. To był naprawdę udany rok dla AMD.

 

3) Mając zaktualizowany system wraz z działającymi sterownikami od grafiki czas rozpocząć dostosowywanie nasze systemu. Wpierw należy się udać się do Ustawień.

Gdzie możemy zarządzać:

 

Wifi

Bluetooth

Tło – zmiana tła na ekranie i ekranie blokady. Uf wreszcie koniec kombinowania z LightDM.

Dock – skąpe ustawienia docka, o tym później

Powiadomienia – można wybrać typy powiadomień jakie chcemy otrzymywać

Wyszukiwanie – czyli usługa indeksowania programów i plików (po wciśnięciu winlogo). Co ciekawe indeksowanie plików nie zacznie działać dopóki nie zainstalujemy dodatkowego programu: sudo apt install tracker i przelogujemy się. Po instalacji warto kliknąć na małe koło zębate aby wybrać katalogi do indeksacji. Pierwsze indeksowanie może trochę trwać i przydusić komputer. Status indeksowania po wydaniu w terminalu komendy: tracker status

Region i język

Ustawienia dostępu

Konta online

Prywatność – warto powyłączać niektóre opcje

Udostępnienie

Dźwięk – ustawienia źródeł dźwięku

Zasilanie

Sieć

Urządzenia – ustawienia klawiatury, myszki, ekranów, nośników wymiennych. W ustawieniach ekranu warto włączyć opcję Nocne światło, dzięki czemu o określonej godzinie barwy na ekranie będą cieplejsze.

Informacje – po instalacji kilku programów warto tu wrócić i ustawić domyślne programy jak kalendarz, przeglądarka etc.

 

4) Gnome-tweak-tool – czyli dostrajanie środowiska graficznego Gnoma. Wraz z odejściem Unity odchodzą w zapomnienie wszystkie narzędzia jak Unity tweak tool itp. Teraz mamy jedno i oficjalne za pomocą którego możemy zmieniać czcionki, górny panel, dekoracje okien, wybrać programy startowe, ustawienia pulpitu, motywy graficznego czy też rozszerzenia.

sudo apt install gnome-tweak-tool

5) Rozszerzenia – największą zaletą Gnoma jest możliwość instalowania rozszerzeń, które znacznie polepszają komfort pracy. Domyślnie Ubuntu nie ma zainstalowanych żadnych rozszerzeń poza biednym Dockiem, który ma imitować pasek Unity. Niestety tak jak Unity miało mało opcji konfiguracyjnych tak samo domyślny Dock ma ich mało, a szkoda bo jest to fork najbardziej popularnego  rozszerzenia do Gnoma.

 

Aby zainstalować rozszerzenia do Gnomea należy udać się na oficjalną stronę: https://extensions.gnome.org/ i zgodzić się na pobranie dodatku extensions.gnome.org

 

To nie wszystko, należy jeszcze zainstalować pakiet: sudo apt install chrome-gnome-shell umożliwiający pobieranie dodatków poprzez stronę. Jeśli wszystko się udało to po odświeżeniu przeglądarki powinny zniknąć wszystkie banery. Instalacja odbywa się poprzez kliknięcie na  przycisk OFF i wyrażenie zgody na instalację. Poniżej kilka rozszerzeń, które warto mieć 😉

 

a) Alternate tab  – łatwiejsze przeglądanie alt-tab, który nie grupuje okien

b) Applications menu – menu z programami, które pojawi się w lewej części panelu

c) Coverflow – alternatywa dla alternate tab

d) Dash to dock – najważniejszy dodatek, który umożliwia utworzenia paska/docka w dowolnej części ekranu, posiadający mnóstwo ustawień. Po jego instalacji domyślny dock Ubuntu zostanie wyłączony

e) Launch new instance – umożliwia otwieranie nowej instancji programu przy kliknięciu na program w widoku przeglądania zamiast przechodzenia do już otwartej wersji

f) Media Player Indicator – powoduje utworzenie ikony w prawej części panelu, przez którą możemy sterować uruchomionym odtwarzaczem muzyki

g) Native Window Placement – bardziej uporządkowany widok uruchomionych programów po wciśnięciu klawisza winlogo

h) Open Weather – pogoda 🙂

i) Places status indicator – tworzy na panelu menu ze skrótami najważniejszych katalogów użytkownika

j) Topicons Plus – dzięki temu dodatkowi na panelu pojawią się ikony dla niektórych programów jak. np steam, skype i inne.

k) User themes – umożliwia korzystanie z motywów użytkownika

 

6) Dconf-editor – edytor ustawień gnome-shella. Normalnie nie jest to niezbędne do życie, ale Canonical popsuło trochę gnoma poprzez zmianę niektórych domyślnych ustawień np. wyłączenie tzw. hot-corners przez co niektóre rozszerzenia nie będą działać jak np. Applications menu.

 

sudo apt install dconf-editor

 

Nawigujemy do org – gnome – shell i włączamy enable-hot-corners

 

 

7) Nieśmiertelne ikony Faenza 🙂

sudo apt install faenza-icon-theme

Ikony możemy włączyć przy pomocy Gnome-Tweak -Tool

Warto również zajrzeć na stronę gnome-look i przejrzeć inne zestawy ikon, które instaluje się poprzez skopiowanie rozpakowanej paczki do katalogu ~/.icons (trzeba utworzyć jeśli nie istnieje). Inne ciekawe zestawy ikon to Numix, Papirus, Paper i przeróżne remixy.

 

Płaski motyw ikon to np. Paper:

sudo add-apt-repository ppa:snwh/pulp

sudo apt-get update

sudo apt-get install paper-icon-theme

 

8) Motywy – podobnie jak ikony, motywy ustawiamy poprzez gnome-tweak-toola. Jeden z popularniejszych motywów to np Arc-theme:

sudo apt install arc-theme

 

lub Adapta

 

sudo add-apt-repository ppa:tista/adapta
sudo apt update
sudo apt install adatpa-gtk-theme

 

 

9)  Dropbox – wiadomo – ściągamy paczkę ze oficjalnej strony dla 64bitowego systemu https://www.dropbox.com/download?dl=packages/ubuntu/dropbox_2015.10.28_amd64.deb i instalujemy:

sudo dpkg -i dropbox_2015.10.28_amd64.deb

 

10) mc – midnight commander – klon norton commandera pod linuxa jeśli ktoś używał DoS’a 😉

sudo apt install mc

 

11) Wine – jeśli ktoś zamierza korzystać z oprogramowania Windows to należy wpierw dodać repozytorium aby móc cieszyć się zawsze najnowszą wersją Wine:

 

wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key
sudo apt-key add Release.key
sudo apt-add-repository https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/
sudo apt-get update

 

sudo apt-get install --install-recommends winehq-stable
sudo apt-get install --install-recommends winehq-devel
sudo apt-get install --install-recommends winehq-staging

 

Najlepiej instalować wersję devel lub staging.

 

12) Dosbox – emulator do odpalania starych DOSowych gier

sudo apt install dosbox

 

13) ScummVM – kolejny emulator, ale tym razem ukierunkowany na przygodówki DOSowe

sudo apt install scummvm

 

 

14) Synaptic – do graficznego zarządzania pakietami

sudo apt install synaptic

 

15) Gimp zamiast Photoshopa – wiadomo 🙂

sudo apt install gimp

 

16) Inkscape – program graficzny do tworzenia grafiki wektorowej

sudo apt install inkscape

 

17) VLC – jeden z lepszych kombajnów do oglądania filmów i nie tylko

sudo apt install vlc

18) SMPlayer – bardzo dobra nakładka graficzna na mplayer’a lub mpv’a wraz z funkcjonalnością ściągania napisów z opensubtitles czy też obsługą chromecasta… i wiele więcej

sudo apt install smplayer

 

19) Clementine – najlepszy (wg. mnie) odtwarzacz muzyki, radia, podcastów. Oparty o wczesną wersję Amaroka.

sudo apt install clementine

 

20) Calibre – niezbędny kombajn do zarządzania ebookami oraz czytnikami. Wersja w repozytoriach jest dosyć stara więc należy posłużyć skryptem ze strony Calibre.

sudo -v && wget -nv -O- https://download.calibre-ebook.com/linux-installer.py | sudo python -c "import sys; main=lambda:sys.stderr.write('Download failed\n'); exec(sys.stdin.read()); main()"

 

21 Napiprojekt – napisy do filmów – https://nocnypingwin.pl/napiprojekt-pod-linuxa/

Dodatkowo, przekopiowanie skryptu do katalogu ~/.local/share/nautilus/scripts/ spowoduje, że skrypt będzie zawsze dostępny pod prawym klawiszem myszy.

 

22) Gaupol – bardzo dobry edytor napisów umożliwiające jednoczesny pogląd filmu jak linii czasu

sudo apt install gaupol

 

23) Play on linux – nakładka graficzna do Wine

wget -q "http://deb.playonlinux.com/public.gpg" -O- | sudo apt-key add -
sudo wget http://deb.playonlinux.com/playonlinux_trusty.list -O /etc/apt/sources.list.d/playonlinux.list
sudo apt update
sudo apt install playonlinux

 

24) Gparted – do zarządzania partycjami

sudo apt-get install gparted

 

25) Kodi dawniej xbmc) – multimedialny kombajn, zwłaszcza z pluginem umożliwiającym oglądanie wielu stacji telewizyjnych: http://sd-xbmc.org/repository/repository.sd-xbmc.org/repository.sd-xbmc.org-2.0.0.zip

sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc/ppa
sudo apt update
sudo apt install kodi

 

26) Mkvmerge – do tworzenia i edycji plików MKV

sudo apt install mkvtoolnix-gui

 

27) VirtualBox darmowy program do odpalania wirtualnych maszyn, niezastąpiony do testów

https://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads

sudo dpkg -i virtualbox...

 

28) Furious – graficzna nakładka dla komendy mount

sudo apt install furiusisomount

 

29) Dodatkowe kodeki i czcionki jeśli nie zaznaczyliśmy odpowiedniej opcji w trakcie instalacji

sudo apt install ubuntu-restricted-extras

 

30) Steam

sudo apt install steam

 

31) Gnotifier – bardzo sprytny dodatek do Firefox’a i (niestety wciąż niezaktualizowany dla Firefoxa) Thunderbird’a pozwalający na wyświetlanie (ładnych) powiadomień przy pomocy systemowych komunikatów.

https://nocnypingwin.pl/integracja-firefoxa-z-systemowym-powiadamianiem/

https://nocnypingwin.pl/gnotifier-rowniez-dla-thunderbirda/

https://nocnypingwin.pl/powiadomienia-o-nowej-poczcie-gmail-w-ubuntu/

 

32) Meld – graficzna program do porównywania zawartości dwóch plików, czasem może się przydać jeśli nie lubimy (a powinniśmy) diff’a 😉

sudo apt install meld

 

33) Otwarta Java (na niej Minecraft też działa)

sudo apt install openjdk-8-jre

lub

sudo apt install openjdk-9-jre

lub -jdk

 

34) Skype – https://go.skype.com/skypeforlinux-64.deb

 

sudo dpkg -i skypeforlinux-64.deb

sudo apt install -f

 

 

35) Teamviewer – wreszcie prawdziwie natywna wersja oparta o Qt

https://download.teamviewer.com/download/linux/teamviewer_amd64.deb

sudo dpkg -i teamviewer_amd64.deb

sudo apt install -f

 

 

Kilka drobiazgów na sam koniec:

36) Na wypadek jakbyśmy chcieli usunąć niechciane PPA i przywrocić domyślne ustawienia:

sudo apt install ppa-purge

Użycie:  sudo ppa-purge xorg-edgers etc

 

37) Restart gnome-shella łatwo dokonać poprzez skrót alt-f2 i wpisanie litery r

 

38) Gnome ma sporo skrótów, z którymi warto się zaznajomić, jedne z ciekawszych to skróty zmieniające nam okna w kafelki, coś na wzór i3 itp: winlogo – strzałka góra/dół/lewo/prawo

 

To mnie więcej tyle, zachęcam do eksperymentowania z Ubuntu 🙂