Ubuntu 12.10 – nowy zmiany

W przeciągu ostatniego tygodnia zaszło kilka zmian funkcjonalnych i graficznych w wersji alpha 3 nowej wersji Ubuntu 12.10 o kodowej nazwie Quantal Quetzal.

Pierwsze zmiany jakie rzucają się w oko do zaktualizowany główny temat systemowy Ambiance, który w obecnym wydaniu nabrał „krągłości”, nową kolorystykę pól wybory czy łagodniejsze przejścia między barwami. Trzeba przyznać, że w połączeniu z nowym Nautilusem całość prezentuje się wyjątkowo ładnie.

Kolejną ciekawą rzeczą/wodotryskiem są nowe, domyślnie włączone efekty compiza, głównie efekty minimalizacji okien, czy zmiana kolory przycisków Unity ma nową animację. Niestety nie udało mi się tego uwiecznić gdyż obecna wersja compiza doprowadza mnie do szału czyt. wykrzacza się straszliwie.

Wreszcie chyba najciekawsza rzecz, okienko podglądu Unity. Znajdując dowolny plik/program z pomocą Unity można na niego kliknąc prawym klawiszem co wyświetli okienko podglądu właściwe dla typu pliku.

Czyli kilkając na obrazek zyskamy podgląd obrazka, klikając na program uzyskamy, krótka informacje na temat programu, klikając na muzykę dostaniemy info o danym utworze itd itd.

Zamiarem autorów jest możliwość rozszerzania funkcjonalności podglądu poprzez instalację nowych „soczewek” tak jak mieliśmy  „soczewki” do wyszukiwania filmów youtube, pirratebay, pogody itp.