Ubuntu 13.10 Beta

Niedawno ukazała się wersja beta nowej wersji Ubuntu 13.10 o nazwie kodowej Saucy Salamander, która ma zostać oficjalnie wydana 17 października 2013.

Oprócz standardowego odświeżenia pakietów (kernel 3.11) nowa wersja Ubuntu wnosi dwie spore zmiany (i kilka mniejszych).
Największą zmianą jest użycie xMir’a, który jest autorskim serverem wyświetlania firmy Canonical, zarzewiem wielu świętych wojen w środowisku open-source.

Dla potrzeb wsparcia programów działających bezpośrednio na X’ach, xwindows działa bezpośrednio na Mir.

Jakie to ma znaczenie?

Dla użytkowników otwartych sterowników żadne gdyż Mir/xMir jest z nimi kompatybilny i wszystko powinno działać jak w poprzednich wersjach.

Użytkownicy zamkniętych sterowników zostaną automatycznie przełączeni na pełne Xwindows, przynajmniej do czasu aż Nvidia/AMD będą oficjalnie wspierać Mir.

Drugą sporą zmianą jest dodanie dużej ilości pluginów do Unity, które umożliwiają wyszukiwanie online w najpopularniejszych serwisach.

Dla przykładu wyszukanie słowa salamandra wyświetli mi link do Wikipedii wraz z podglądem (prawy klik) oraz oczywiście możliwością przejścia do pełnej strony serwisu.

Jak wspomniałem ilość pluginów jest znaczna i każdy z nich może być włączony lub wyłączony (prawy klik). Wyłączony plugin powinien być przezroczysty, a włączony pomarańczowy. Niestety kolorowanie nie działa, miejmy nadzieję, że zostanie to naprawione przed premierą.

Z innych mniejszych zmian to możliwość kliknięcia kursorem na okienko podczas użycia skrótu alt-tab

Na panelu pojawiła nowa ikona służąca do sterowania ustawieniami językowymi.

To bardzo ważna wersja Ubuntu gdyż pokaże jaki jest kierunek zmian. Da również przedsmak czego możemy się spodziewać w następnych wersjach, a mowa tu o Unity 8, Mir czy synergia z systemem operacyjnym dla smartphone’ow.

Trudno też się nie oprzeć wrażeniu, że Canonical z Ubuntu 13.04 wchodzi na nową, boczną ścieżkę, na której jest póki co sam, a która trochę przypomina tę, którą obrała firma Apple.