Ubuntu Touch – Asus Transformer tf101

W pewnym sensie ta notka to kontynuacja http://nocnypingwin.blogspot.com/2012/06/instalacja-ubuntu-na-tablecie-asus.html, ale biorąc pod uwagę, że Ubuntu Touch ma być czymś innym niż zwykłe Ubuntu postanowiłem zacząć od początku gdyż wcześniejsze próby kończyły się zawsze mniejszym/większym rozczarowaniem.

Dzięki modzie na „touch”, wszystko musi być dotykowe, a już na pewno komputery i ich emenacja w postaci tabletów. Skądinąd ciekawe, że Apple jeszcze nie opatentowało słowa touch, czemu nie 🙂

Wracając do tematu, fima Canonical również poczuła wiatr w żaglach i postanowiła stworzyć 'nowy system' dla telefonów i tabletów. Nowy system to za dużo powiedziane gdyż jest to wciąż popularny CyanogenMod+kernel z androida+ui przypominające Ubuntu.

Niedawno zostało wydane wersje developer preview (czyli coś jak wersja pre pre pre alhpa) dla najnowszych urządzeń (głównie nexus) co oczywiście automatycznie spowodowało przeportowanie na inne urządzenie głównie dzięki społeczności XDA (dzięki!!!).

Status projektu wraz ze wszelkimi instrukcjami dla wszelakiej maści urządzeń możemy znaleźć tutaj.

Postanowiłem sprawdzić jak wygląda Ubuntu Touch w praktyce na moim Asus Transformer tf101.
1) Zanim zaczniemy cokolwiek robić należy zrobić backup (danych i androida), można skorzystać ze skryptów Olife z linku u góry.

2) Jak już zrobiliśmy backup należy upewnić się, że mamy wgrane recovery. Ja używam TWRP i bardzo sobie chwalę.

3) Zakładając, że przeszliśmy przez dwa powyższe punkty:

a) Ściągamy http://goo.im/devs/jholtom/ubuntu-touch-tf101.zip i umieszczamy na karcie SD.

b) Ściągamy http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-touch-preview/quantal/mwc-demo/quantal-preinstalled-phablet-armhf.zip i umieszczamy na karcie SD.

c) czyścimy wszystkie dane przy pomocy recovery (cache+dalvik+data)

d) instalujemy poprzez recovery ubuntu-touch-tf101.zip, a potem quantal-preinstalled-phablet-armhf.zip

e) reboot i gotowe

f) istnieje jeszcze fix na poprawienie rozdzielczości, ale zobaczyłem to dopiero niedawno i nie sprawdziłem czy działa. [Aktualizacja] fix faktycznie działa i poprawia rozdzielczość, poniższe zdjęcia są bez poprawionej rozdzielczości.

4) Jak to działa. Pierwsze wrażenie jest „uhhmmmm to ciekawe”, później jest już tylko gorzej 🙂 no ale cóż to wersja developer preview, a i sam port nie jest wciąż skończony.

Na wstępie widzimy ładną animowaną tapetkę, która pełni rolę centrum komunikatów.

Dalej musimy wcelować w konto „Guest” co nie jest takie łatwe.

Pomijając niską rozdzielczość (f), u dołu strony pojawia się menu, którym możemy nawigować od muzyki poprzez kontakty, powrót do strony głównej, listy aplikacji, filmów.

Co ciekawe oprócz przeglądania w prawo/lewo możemy również przeglądać układ kafelkowy przesuwając palcem góra/dół.

Układ kontaktów wygląda podobnie, kliknięcie na dany obrazek i przesunięcie na dół pozwala przejść do szczegółowych danych, wysłać smsa, zadzwonić. Tak się domyślam.

Filmy wyglądają również w ten sam sposób. Dostępne były tylko obrazki.

Aplikacje to ładnie zaokrąglone ikonki, z których większość nie działa lub kieruję na webową stronę danego srwisu.

Udało mi się podłączyć wifi i uruchmić przeglądarkę, ale na tym koniec gdyż klawiatura ekranowa okazała się zbyt dużo abym mógł wpisać jakiś sensowny adres.

Ogólnie rzecz biorąc jestem nastawiony pozytywnie i poza wielką zaletą otwartości całego projektu (pomińmy na razie sprzęt) to jednak pojawia się pytanie co Ubuntu Touch będzie wyróżniało na tle innych platform i zachęcało do użycia?