Unity – wtyczki

Zmieniając domyślny interfejs znany z Gnome2 na Unity, Canonical rozpętało prawdziwą burzę wśród miłośników Ubuntu i faktycznie w wersji 10.10 Unity było dalekie było od ideału, ale w obecnej wersji 11.10 (jak i przyszłej) wygląda coraz ciekawiej, a to dzięki społeczności, która tworzy nowe i narzędzia oraz wtyczki.

Warto przyjrzeć się działaniu kilku z nich.

Wtyczki, które chcę opisać noszą nazwę: „Lens and scopes” i dostępne są po dodaniu repozytorium:

Wciskamy kombinację klawiszy: ctrl alt t
W terminalu wpisujemy: sudo add-apt-repository ppa:scopes-packagers/ppa
A następnie: sudo apt-get update &&  sudo apt-get install unity-lens-utilities

1) Pierwsza wtyczka to kalkulator:

Po otwarcia „dasha” (klawisz winlogo) możemy z niego korzystać jak ze zwykłego kalkulatora, proste i przydatne.

Instalacja po wydaniu w terminalu komendy: sudo apt-get install unity-scope-calculator (po instalacji każdej wtyczki należy się przelogować)

2) Kolejna wtyczka to miasta/pogoda/mapa/czas

Idea jest następująca, po wpisaniu w dashu nazwy miasta powinny pojawić się ikony przedstawiające temperaturę, prędkość wiatru, czas oraz lokalizację w google maps.

Wtyczka bardzo obiecująca w działaniu, ale niestety nie do końca dopracowana ze względu na nierozpoznawanie nazw miast pisanych po polsku oraz nieprawidłowe wyświetlania ikon. Jest to już kolejna wersja wtyczki więc można liczyć, że wkrótce te niedogodności zostaną naprawione.

Instalacja po wydaniu w terminalu komendy: sudo apt-get install unity-scope-cities (po instalacji każdej wtyczki należy się przelogować)

3) Kolejna wtyczka to torrenty/thepiratebay

Tu nie ma się co rozwlekać, po instalacji wtyczki mamy możliwość przeszukiwania serwisu ThePirateBay z poziomu dasha.

Zabawę rozpocznynamy od kliknięcie małej ikonki (transmission) skrajnie po prawej stronie, która pozwoli wyszukiwać nam torrenty w zależności od wybranych kryteriów wyszukiwania.

Instalacja po wydaniu w terminalu komendy: sudo apt-get install unity-lens-torrents unity-scope-piratebay (po instalacji każdej wtyczki należy się przelogować)